{"vars":{{"pageTitle":"Pekao, PKO BP i mBank sfinansują budowę największej w Polsce farmy fotowoltaicznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bank-pekao","energetyka","fotowoltaika","mbank","pko-bank-polski","transformacja-energetyczna","wegiel-brunatny","ze-pak","zygmunt-solorz-zak"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":104053}} }
300Gospodarka.pl

Pekao, PKO BP i mBank sfinansują budowę największej w Polsce farmy fotowoltaicznej

Trzy banki – Bank Pekao, PKO BP i mBank – wesprą finansowanie największej w Polsce farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp. Farma powstanie na terenie do niedawna działającej tu kopalni węgla brunatnego.

Farma fotowoltaiczna powstanie w gminie Brudzew w województwie wielkopolskim. Kwota umowy wynosi 175 mln zł i obejmuje kredyt długoterminowy oraz kredyt VAT. Budowa ma zakończyć się w październiku tego roku. Banki podpisały umowę kredytową z PAK PCE Fotowoltaika.

Gwarantem w umowie wsparcia będzie Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA (ZE PAK SA), a energię z nowej farmy fotowoltaicznej rozdystrybuuje Polkomtel. Obie spółki należą do Zygmunta Solorza-Żaka, jednego z najbogatszych Polaków, który jest także właścicielem m. in. telewizji Polsat i portalu Interia.


Czytaj również: Jedna z największych elektrowni w Polsce zapowiada „najbardziej ambitną” transformację w kraju. Na czym ma polegać?


Inwestycja ZE PAK SA wpisuje się w planowaną transformację terenów pogórniczych w Polsce: obszar inwestycji to zrekultywowany 100-hektarowy teren po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Jeszcze w lutym tego roku wydobyto tu jego ostatnią tonę.

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w planowanej dacie zakończenia jej budowy będzie największą farmą PV w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW.

Jak podało Pekao – jeden z banków uczestniczących w finansowaniu – to jedno z działań zmierzających do zwiększenia zaangażowanie banku w strategiczny obszar finansowania OZE.

“Udział Pekao w inwestycji zwiększa nasze zaangażowanie w projekty wspierające proces transformacji energetycznej w Polsce, realizację inicjatyw ekologicznych oraz finansowanie Odnawialnych Źródeł Energii. Posiadamy znaczącą ekspozycję na zielone inwestycje, dlatego tym bardziej cieszę się, że do naszego portfolio dołącza projekt o tak dużej skali. Jesteśmy odpowiednio przygotowani, aby w przyszłości finansować kolejne tego typu projekty” – powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.


Przeczytaj też: Największy polski bank wyjaśnił, jak podchodzi do finansowania węgla i energii odnawialnej


Banki Pekao i PKO BP to dwa największe banki w Polsce. Obydwa są kontrolowane przez państwo. mBank należy w większości do niemieckiego Commerzbanku i jest czwartym największym bankiem w Polsce.

Jak niedawno poinformował 300Gospodarkę bank, Pekao nie finansuje i nie zamierza finansować inwestycji w nieekologiczne źródła energii.

Pierwszy fundusz private equity w Polsce będzie mieć neutralny klimatycznie porfel inwestycyjny do 2025 roku