{"vars":{{"pageTitle":"Najniższa krajowa? Nie dla nauczycieli. Prezes ZNP o dziwnej sytuacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edukacja","finanse","najnowsze","nauczyciele","placa-minimalna","wynagrodzenia","zarobki-nauczycieli"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":456889}} }
300Gospodarka.pl

Najniższa krajowa nie dla nauczycieli? ZNP alarmuje o „sytuacji nie do zaakceptowania”

Pensje nauczycieli niższe niż płaca minimalna? Po podniesieniu jej wysokości są nauczyciele, którzy zarabiają mniej niż najniższa krajowa – poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. W związku z tym muszą otrzymywać dodatek uzupełniający –  Wyjaśnił, że chodzi o nauczycieli początkujących i o część nauczycieli mianowanych.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wynosi 3490 zł.

Okazuje się, że dla trzech stanowisk nauczycielskich oznacza to potrzebę wypłacania dodatku uzupełniającego. Nauczyciel początkujący, mający pięć lat studiów za sobą, mający przygotowanie pedagogiczne, zarabia dzisiaj mniej niż wynosi płaca minimalna, podobnie jak nauczyciel początkujący i mianowany, który ma magisterium, ale nie ma przygotowania pedagogicznego – wskazał Broniarz.

To jest rzecz, która nie tylko ma posmak skandalu, to jest rzecz niedopuszczalna – ocenia związkowiec.

Gdzie reakcja MEiN

ZNP w związku z tą sytuacją oczekuje od ministra edukacji Przemysława Czarnka realnych działań na rzecz zwiększenia nakładów na edukację, zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli i uczynienia z zawodu nauczyciela zawodu, który będzie dawał młodym ludziom podejmującym go szanse na godziwe życie także w sensie ekonomicznym.

Broniarz przypomniał, że ZNP złożyło w Sejmie obywatelski projekt, który ma na celu powiązanie wysokości wynagrodzeń nauczycieli z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Projekt leży w Sejmie, nie wiemy, dlaczego nie został poddany procedurze prac parlamentarnych” – powiedział.

Poinformował także, że podczas prac w Senacie nad ustawą budżetową na 2023 r. ZNP zaproponuje poprawkę zwiększającą wysokość kwoty bazowej służącej do wyliczania tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.

„Sytuacja nie do zaakceptowania”

Według niego jest to także ilustracja tego, jak rząd, jak Ministerstwo Edukacji i Nauki, traktuje środowisko nauczycielskie.

Jest bowiem czymś absolutnie niewyobrażalnym i nie do zaakceptowania sytuacja, w której młody człowiek mający przed sobą perspektywę objęcia pracy w szkole, ma świadomość, że idzie do pracy, zarabiając mniej niż wynosi płaca minimalna, zarabiając mniej niż wynosi personel administracyjny czy obsługowy w tej szkole – powiedział prezes ZNP.

Dodał, że według niego to jest też powód, dlaczego brakuje w polskich szkołach ponad 20 tys. nauczycieli.


Polecamy też: