{"vars":{{"pageTitle":"Saule wprowadza nowy wynalazek: elektroniczne etykiety cenowe zasilane perowskitami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["etykiety-cenowe","handel","internet-of-things","iot","ogniwa-perowskitowe","olga-malinkiewicz","perowskity","saule-technologies","wynalazki"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"24 listopada 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":222338}} }
300Gospodarka.pl

Saule wprowadza nowy wynalazek: elektroniczne etykiety cenowe zasilane perowskitami

Saule Technologies wprowadza do oferty pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe PESL, zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi.

Etykiety PESL (ang. Perovskite Electronic Shelf Label) to drugi produkt Saule Technologies wykorzystujący ogniwa perowskitowe po wielkowymiarowych ogniwach, przeznaczonych na fasady budynków.

Etykiety to produkt z kategorii IoT (Internet of Things) – inteligentny system obsługi etykiet elektronicznych, zasilanych nie baterią – jak w przypadku tradycyjnych etykiet ESL – ale ogniwem perowskitowym.

Zaletą etykiet jest fakt, że dzięki perowskitom mają własne źródło zasilania, niewymagające wymiany baterii.

“Są nie tylko tańsze i wygodniejsze w eksploatacji od etykiet ESL. Energooszczędność i rezygnacja z używania wysoce szkodliwych dla środowiska naturalnego baterii to ważne etapy realizacji strategii zrównoważonego rozwoju” – podaje firma.

Jak informuje Saule Technologies, ogniwa perowskitowe są znacznie bardziej wydajne niż wykorzystywane np. w kalkulatorach ogniwa z amorficznego krzemu i zachowują wysoką sprawność w sztucznym świetle, także padającym pod dużym kątem. Są też cienkie, lekkie i elastyczne.

“Dzięki etykietom PESL sieci handlowe zyskają możliwość błyskawicznego obniżania cen produktów spożywczych, których okres przydatności do spożycia się kończy. Zapobiegnie to marnowaniu ogromnych ilości żywności, na które świat, gdzie wciąż wiele osób głoduje, nie może dziś sobie pozwolić. W skali roku nowe narzędzia handlowe, jakie zapewnią etykiety PESL, pozwolą zaoszczędzić miliony ton jedzenia” – mówi Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies.

Etykiety PESL, opracowane i produkowane przez polską firmę Saule Technologies, światowego lidera technologii perowskitowej, wyposażone są w wyświetlacz e-ink (dwu- lub trójkolorowy), moduł komunikacji bezprzewodowej oraz perowskitowe ogniwo fotowoltaiczne jako źródło zasilania. Saule Technologies oferuje etykiety PESL w różnych kształtach, barwach i rozmiarach (od 1,54’’ do 12,5’’). Poza ceną, mogą wyświetlać dodatkowy tekst i grafikę. Przy zdalnym (bezprzewodowym) zmienianiu zawartości wyświetlacza do 15 razy na dobę, żywotność etykiety PESL oceniania jest na ok. 10 lat.

Saule Technologies oferuje także kompletne, zintegrowane systemy informatyczno-sprzętowe, z wykorzystaniem obsługujących etykiety PESL przekaźników danych i możliwości obliczeniowo-analitycznych chmury. Obsługa jest prosta, zmiany cen mogą być przeprowadzane centralnie i synchronicznie we wszystkich placówkach handlowych danej sieci – podaje firma.

Partnerzy Saule Technologies

Pierwsze testy technologii PESL będą realizowane we współpracy z Google Cloud Platform. Wrocławska firma zyskała także wsparcie Grupy Maspex i jednej z jej marek – Lubella. Saule Technologies i Grupa Maspex wprowadzą do wybranych sklepów etykiety PESL, by móc zmierzyć wpływ tego typu rozwiązań nie tylko na efektywność sprzedaży, ale także opłacalność biznesową. Możliwe jest również w przyszłości rozwijanie współpracy w celu wprowadzenia tych etykiet do nowych sklepów sieci handlowych, w których działa Grupa Maspex.

PKN ORLEN i firma Saule Technologies podpisały list intencyjny o współpracy. W efekcie już wkrótce w sklepie na wybranej stacji paliw ORLEN, przy produktach ustawionych na regałach pojawią się etykiety PESL. Dzięki temu będzie można centralnie oraz zdalnie zarządzać wyświetlanymi na nich komunikatami.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie firma zatrudnia zespół kilkudziesięciu naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy skonstruowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. To innowacyjne rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła, dlatego znajduje zastosowanie dosłownie wszędzie – od etykiet cenowych, przez fasady budynków i carporty, tj. wiaty do ładowania samochodów elektrycznych, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Gdzie wbijać łopatę, żeby skomercjalizować wynalazek? Rozmowa z Olgą Malinkiewicz