{"vars":{{"pageTitle":"Rekordowa suma inwestycji w polskie start upy w 2020. Brainly, Booksy i ICEYE wiodły prym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","nowe-technologie","wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","inwestycje","pfr","polska","polski-fundusz-rozwoju","startup","startupy","statystyki","vc","venture-capital"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"23 lutego 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":96101}} }
300Gospodarka.pl

Rekordowa suma inwestycji w polskie start upy w 2020. Brainly, Booksy i ICEYE wiodły prym

W pandemicznym 2020 roku inwestycje venture capital w Polsce osiągnęły rekordowe wyniki. Sumaryczna liczba tego typu transakcji wyniosła 340, czyli niemal połowę sumy z lat 2013-2019, wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju.

Inwestycje venture capital to forma finansowania projektów inwestycyjnych podmiotów z sektora małych i średnich firm, posiadających formę spółek kapitałowych, rokujących dobrze na przyszłość. Kapitał w tym wypadku pochodzi od dużych przedsiębiorstw i jest wnoszony do firmy poprzez wykup jej udziałów lub akcji.

Ryzyko takiej inwestycji jest stosunkowo wysokie, gdyż środki powierzane są firmom będącym we wczesnym stadium rozwoju, a sama transakcja nie ma charakteru pożyczki. Dla wielu startupów taka forma finansowania stanowi niemal jedyne jego pewne źródło.

Według danych dostarczonych przez PFR w ostatnim roku, mimo pandemii, polski rynek pobił swoje dotychczasowe rekordy zarówno pod względem liczby jak i wartości przeprowadzonych transakcji.

W 2020 roku fundusze venture capital zainwestowały w polskie spółki ponad 2,1 mld zł. To wynik aż o 70 proc. lepszy w porównaniu z 2019. To jednak głównie zasługa megarund finansowania trzech kluczowych dla rodzimego rynku graczy – Brainly, Booksy i ICEYE.

Rekordowa była jednak także liczba inwestycji. W zeszłym roku wyniosła ona 340, co stanowi ok. 40 proc. sumarycznej liczby wszystkich transakcji dokonanych między 2013 a 2019 rokiem.

Tym samym, pod względem sumy liczby inwestycji vc w okresie od 2013 do 2020 roku Polska ponaddwukrotnie wyprzedza już drugą w regionie pod tym względem Estonię.

„Pomimo wzrostu niepewności na rynku, 2020 rok był bezwzględnie najlepszym w historii polskiej sceny startupowej” – ocenił w rozmowie z Sifted Tomasz Swieboda, partner funduszu Inovo Venture Partners.

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do niektórych państw w regionie, takich jak Rumunia i Estonia, Polska wciąż czeka na swojego pierwszego „jednorożca”, czyli startup, którego wycena przekracza 1 mld dol.

Startup Booksy zebrał 70 mln dol. od inwestorów w najnowszej rundzie finansowania. To nowy polski rekord