17 banków komercyjnych oraz większość banków spółdzielczych wdrożyło system, który pozwoli na przyjmowanie wniosków od mikro, małych i średnich firm o udzielenie subwencji w ramach Tarczy Finansowej – poinformował PFR.
Dzięki współpracy banków, PFR, Krajowej Izby Rozliczeniowej i instytucji finansowych powstał system, który pozwoli uzyskać firmom konkretną pomoc finansową na podstawie formularza wypełnianego poprzez bankowość elektroniczną.
W poniedziałek 27 kwietnia wieczorem program uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej. Po technicznym wdrożeniu ostatnich zaleceń Komisji Europejskiej przyjmowanie wniosków rozpocznie się w ciągu kolejnych kilku dni.
Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm będzie można złożyć wyłącznie za pośrednictwem następujących banków:
– Alior Bank
– Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące Banki Spółdzielcze
– Bank Millennium
– Bank Pekao S.A.
– Bank Pocztowy
– BNP Paribas Bank Polska
– BOŚ Bank
– Citi Handlowy
– Credit Agricole
– Getin Noble Bank
– Idea Bank
– ING Bank Śląski
– mBank
– Nest Bank
– PKO Bank Polski
– Santander Bank Polska
– SGB-Bank S.A. oraz Banki Spółdzielcze SGB i współpracujące Banki Spółdzielcze.
Wnioski o finansowanie w postaci częściowo bezzwrotnych subwencji będą mogli złożyć przedstawiciele firm, które są klientami danego banku.
Wniosek oparty będzie na oświadczeniach przedsiębiorcy, a jego weryfikację przeprowadzi automatycznie PFR.
Całość procesu, w tym otrzymanie decyzji i podpisanie umowy z PFR oraz złożenie odwołania od decyzji Funduszu odbędzie się on-line w systemie transakcyjnym banku. Firmy nie ponoszą żadnych kosztów np. z tytułu prowizji bankowej czy za rozpatrzenie wniosku.
Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez Polski Fundusz Rozwoju, skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa. Z tej puli do mikro, małych i średnich podmiotów trafi 75 mld zł.
Aby sprawnie wypełnić wniosek, przedstawiciel firmy powinien przygotować dane, takie jak liczba zatrudnionych w przeliczeniu na pełen etat oraz wysokość przychodów w danych miesiącach, które pozwolą zakwalifikować przedsiębiorstwo do grupy mikro lub małych i średnich, a także wyliczyć należną kwotę subwencji.
>>>Czytaj także: Dziś decyduje się, które kraje będą miały lepsze firmy na wiele, wiele lat – wywiad z Pawłem Borysem, prezesem PFR