Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted ogłosiły przetarg na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty do końca bieżącego roku.
Postępowanie dotyczy lądowej infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z obu etapów farmy, czyli Baltica 2 i Baltica 3.
Przygotowanie do budowy lądowej części infrastruktury Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica i sama jej realizacja to kilkuletni proces toczący się równolegle z pracami przygotowawczymi na morzu.
– Działamy zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, prowadząc równolegle kilka procesów zarówno od strony postępowań przetargowych, jak ten na budowę lądowej części infrastruktury, jak od strony uzyskiwania pozwoleń i spinania finansowej strony projektu. Wspólną ambicją jest to, by czysta i przystępna cenowo energia z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica popłynęła do polskich domów i firm zgodnie z założeniami w 2026 roku – wskazał dyrektor projektu MFW Baltica z ramienia Ørsted Polska, Søren Westergaard Jensen.
Postępowanie ogłosiła i przeprowadzi spółka PGE Baltica, która realizuje Program Offshore Grupy PGE. Umowę z wybranym w przetargu generalnym wykonawcą podpiszą wspólnie PGE Baltica i Ørsted tworzące spółkę joint venture budującą MFW Baltica.
Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim na Pomorzu. Powstaną tam dwie sąsiadujące ze sobą stacje lądowe – jedna dla elektrowni Baltica 3, druga dla elektrowni Baltica 2 oraz prowadzące do nich eksportowe linie kablowe w obszarze lądowym.
Na zadanie składa się budowa:
- stacji transformatorowych i eksportowych linii kablowych w obszarze lądowym,
- dróg dojazdowych i wewnętrznych,
- sieci wodno-kanalizacyjnej,
- oświetlenia i ogrodzenia.
Rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych związanych z lądową stacją ma nastąpić w czwartym kwartale 2023 roku – podaje PGE.
Więcej o inwestycji Baltica i działalności spółek PGE i Orsted pisaliśmy w tych artykułach:
- PGE i Ørsted wybrały wykonawcę do badań geotechnicznych pod Morską Farmę Wiatrową Baltica
- Morska farma wiatrowa Baltica coraz bliżej rozpoczęcia budowy. Prąd z polskiego offshore’u ma popłynąć w 2026 roku
- 4 mld zł zysku PGE w 2021 roku. To dzięki rekordowym wynikom OZE i… wzrostowi produkcji z węgla
- ZE PAK i Orsted będą wspólnie stawiać farmy wiatrowe na Bałtyku. Jest porozumienie