{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG: Pozytywne rozstrzygnięcie ws. gazociągu jamalskiego. Sąd Arbitrażowy oddalił skargę Gazpromu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dostawy-gazu","energetyka","gazociag-jamalski","gazprom","pgnig"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"9 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":273351}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG: Pozytywne rozstrzygnięcie ws. gazociągu jamalskiego. Sąd Arbitrażowy oddalił skargę Gazpromu

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił skargę Gazpromu dotyczącą ceny gazu kupowanego przez PGNiG i przesyłanego gazociągiem jamalskim. Wyrok na razie nie jest prawomocny, ale PGNiG jest zadowolone z rozstrzygnięcia.

Szwedzki sąd „oddalił jako bezzasadną skargę Gazpromu w zakresie zarzucającym, że Trybunał Arbitrażowy, orzekając o obniżeniu ceny kontraktowej za gaz dostarczany w ramach Kontraktu Jamalskiego, wykroczył poza uprawnienia przyznane Trybunałowi przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) i Gazprom w Kontrakcie Jamalskim” – podało PGNiG.

Skarga Gazpromu – o co chodzi?

PGNiG i Gazprom, podpisując umowę na przesył gazu przez gazociąg jamalski, ustaliły ze sobą, że spory dotyczące tej umowy będą rozsądzane przez arbitraż. To często stosowana w biznesie metoda, w której obie strony umowy wybierają osobę lub organ, do której obie mają zaufanie i jej przekazują rozstrzygnięcie spraw związanych z kontraktem.

Sprawa dotycząca zarzutów Gazpromu wobec Trybunału Arbitrażowego, w której dziś orzekł Sąd Apelacyjny, ciągnie się już kilka lat. Gazprom domaga się uchylenia wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego ad hoc z 30 marca 2020 roku. Zaskarżone przez Gazprom rozstrzygnięcie Trybunału dotyczyło zmiany warunków cenowych w kontrakcie jamalskim od listopada 2014 roku.

W maju 2015 roku PGNiG rozpoczęło postępowanie arbitrażowe przeciw Gazpromowi. W marcu 2020 roku Trybunał wydał korzystne dla PGNiG orzeczenie. Zmienił formułę ustalania ceny gazu na bardziej rynkową – w większym stopniu powiązaną z cenami gazu na hurtowych rynkach europejskich.

Efektem wyroku arbitrażowego była poprawa warunków prowadzenia działalności handlowej przez PGNiG,

W czerwcu 2020 roku wyrok został przez Gazprom zaskarżony na gruncie formalnym.

W dzisiejszym wyroku oddalono tę skargę jako bezzasadna. Sztokholmski Sąd Apelacyjny zasądził także wypłatę kosztów postępowania na rzecz PGNiG od rosyjskiej firmy.

Wyrok nie jest prawomocny. Sąd Apelacyjny w Sztokholmie udzielił Gazpromowi zezwolenia na złożenie apelacji od wyroku do Sądu Najwyższego, uznając, że sprawa ma charakter precedensowy.

Jesteśmy usatysfakcjonowani wyrokiem szwedzkiego sądu, który całkowicie odrzucił zarzuty Gazpromu. Po blisko siedmiu latach od rozpoczęcia przez PGNiG postępowania arbitrażowego przeciw Gazpromowi wykonano znaczący krok w kierunku ostatecznego zamknięcia tej sprawy – skomentował rozstrzygnięcie prezes PGNiG Paweł Majewski.

Czytaj też: