{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG: Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy w ramach kontraktu jamalskiego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","gazprom","kontrakt-jamalski","pgnig","rosja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296971}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG: Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy w ramach kontraktu jamalskiego

Gazprom wstrzymał dostawy w ramach kontraktu jamalskiego – poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Spółka wskazuje, że nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego przez Jamał i inne punkty przesyłowe objęte kontraktem.

Według informacji przekazanej PGNiG przez Gazprom, wstrzymał on dostawy w związku z postanowieniami dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 172 z 31 marca 2022 roku „O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”.

Jak podkreśliła spółka, sytuacja nie ma aktualnie wpływu na bieżące dostawy do klientów PGNiG, którzy otrzymują paliwo zgodnie z zapotrzebowaniem.

„To naruszenie warunków umowy”

Pomimo wywiązywania się PGNiG ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, 27 kwietnia br. Gazprom przestał realizować dostawy gazu ziemnego, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji PGNiG – podano w komunikacie.

W ocenie PGNiG, ograniczenie dostaw gazu ziemnego stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego – podała spółka. w związku z tym, grupa zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu wstrzymania dostaw i skorzysta w tym celu ze wszystkich przysługujących spółce uprawnień kontraktowych oraz uprawnień wynikających z przepisów prawa – podano.

Jeśli chodzi o rosyjski dekret wymagający płatności za gaz w rublach, „po jego gruntownej analizie” zarząd PGNiG odrzucił proponowane warunki rozliczenia, jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu – wskazuje PGNiG.

W związku z tym, firma zdecydowała o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad określonych w kontrakcie.

PGNiG podało, że pozostaje w stałym kontakcie z Gaz-Systemem, który odpowiada za bezpieczeństwo działania infrastruktury przesyłowej w Polsce. Spółki monitorują sytuację i na bieżąco będą informować rynek.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły prawie 70 mld zł w 2021 roku.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND