{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG wypowiada umowę Gazpromowi. Chce zakończyć kontrakt jamalski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gaz-ziemny","gazprom","kontrakt-jamalski","pgnig","polska","rosja"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"15 listopada 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":31039}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG wypowiada umowę Gazpromowi. Chce zakończyć kontrakt jamalski

15 listopada zarząd PGNiG przekazał do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna gazu ziemnego.

To kontrakt długoterminowy podpisany jeszcze 25 września 1996 r.

„Zgodnie z zapisami kontraktu strony umowy zobowiązane są do złożenia deklaracji dotyczącej dalszej współpracy po 2022 r. na trzy lata przed przewidzianym zakończeniem jego obowiązywania w dniu 31 grudnia 2022 r.”, podano w komunikacie.

W ocenie zarządu PGNiG dotychczas podjęte przez spółkę działania związane z dywersyfikacją kierunków pozyskania gazu do Polski po 2022 r., w szczególności zakontraktowanie dostaw gazu LNG, akwizycje złóż gazu ziemnego na Morzu Północnym oraz działania prowadzone przez operatora systemu przesyłowego w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, są odpowiednie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i pozwalają na zakończenie kontraktu jamalskiego zgodnie z jego postanowieniami.

Podpisany w 1996 r. kontrakt jamalski przewiduje dostawy ok. 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Zgodnie z narzuconą przez Gazprom klauzulą take-or-pay, PGNiG musi odebrać co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego gazu rocznie.