{"vars":{{"pageTitle":"PGNiG wypowiedziało kontrakt z dostawcą skroplonego gazu. Negocjuje z inną spółką z USA","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","pgnig","port-arthur-lng","sempra-lng"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":167246}} }
300Gospodarka.pl

PGNiG wypowiedziało kontrakt z dostawcą skroplonego gazu. Negocjuje z inną spółką z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zdecydowało o wypowiedzeniu kontraktu z Port Arthur LNG na zakup skroplonego gazu ziemnego, podała spółka. PGNiG prowadzi rozmowy o możliwości odbioru zbliżonych wolumenów z innych projektów realizowanych przez Sempra LNG.

„PGNiG wypowiedziało umowę z Port Arthur LNG z grupy Sempra na zakup 2 miliony ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Decyzja podyktowana była opóźnieniem w realizacji projektu budowy terminala skraplającego Port Arthur, z którego polska spółka miała odbierać zakontraktowany gaz od 2023 roku” – czytamy w komunikacie.

Sempra LNG jest większościowym udziałowcem terminalu Cameron LNG w Luizjanie nad Zatoką Meksykańską, którego zdolności skraplające wynoszą 12 milionów ton LNG rocznie.

Grupa planuje zwiększyć przepustowość tej instalacji o kolejne 6 milionów ton. Ponadto, Sempra wraz z partnerami buduje nowy terminal skraplający w Baja California w Meksyku. Instalacja o wydajności 3 miliony ton LNG rocznie położona jest nad Pacyfikiem, tuż przy granicy z USA. Biorąc pod uwagę zaawansowanie prac budowalnych, planowany termin uruchomienia terminalu to 2024 rok.

PGNiG chce kontynuować współpracę z Sempra LNG

Jednocześnie PGNiG i Sempra LNG podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie zastąpienia wolumenu około 2 milionów ton gazu LNG rocznie dostawami pochodzącymi z innych projektów realizowanych przez Sempra LNG.

„Wysoko oceniamy dotychczasową współpracę z Semprą i chcemy ją kontynuować. Podpisany list intencyjny otwiera możliwość przesunięcia wolumenów, które miały być realizowane poprzez terminal w Port Arthur, do innej instalacji” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.


czytaj także: PGNiG pracuje z naukowcami nad technologią przetwarzania odpadów na energię


Założenie niskoemisyjnych celów

W ramach listu intencyjnego, PGNiG i Sempra LNG zadeklarowały również wypracowanie założeń do systemu raportowania i ograniczania emisji dwutlenku węgla związanych z produkcją i obrotem LNG w całym łańcuchu wartości.

Na czym polega umowa pomiędzy PGNiG z Port Arthur LNG?

Umowa PGNiG z Port Arthur LNG została zawarta w 2018 rok. Kontrakt miał być realizowany w formule free-on-board, która przewiduje, że za odbiór i dalszy transport paliwa odpowiada kupujący. Punktem załadunku miał być terminal skraplający Port Arthur w Teksasie o wydajności 11 milionów ton LNG rocznie. Ostateczna decyzja o budowie tej instalacji nie została jeszcze podjęta.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 milinów złotych w 2020 r.