{"vars":{{"pageTitle":"PIE: Polskie przedsiębiorstwa nieco bardziej optymistyczne. Głównie te w handlu i produkcji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-ekonomiczna","finanse","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"15 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709319}} }
300Gospodarka.pl

PIE: Polskie przedsiębiorstwa nieco bardziej optymistyczne. Głównie te w handlu i produkcji

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł o 0,9 pkt do 101,2 w maju bieżącego roku, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Od początku 2024 r. wśród polskich przedsiębiorców obserwujemy przewagę nastrojów pozytywnych. Widać jednak lekkie wahania wskaźnika, który po kwietniowym spadku ponownie wzrósł do poziomu 101,2 pkt, czyli wartości zbliżonej do odczytu z marca (101,1 pkt). MIK, jako wskaźnik ogólny, uśrednia zmiany w siedmiu obszarach działalności firm, warto więc zwrócić uwagę na zmiany samych komponentów. Na siedem z nich tylko dwa odnotowały niższe wartości niż miesiąc wcześniej. Chodzi o moce produkcyjne i płynność finansową, ale ta ostatnia nie budzi niepokoju i nadal pozostaje powyżej poziomu neutralnego, co wskazuje, że ponad połowa badanych przedsiębiorstw (58 proc.) dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi na funkcjonowanie powyżej trzech miesięcy – skomentowała Katarzyna Dębkowska, cytowana w komunikacie.


Czytaj także: Giełda na bocznicy, czyli ile traci gospodarka przez słaby rynek kapitałowy. Eksperci radzą, jak to zmienić


Firmy są optymistyczne

Dobra sytuacja finansowa pozwala firmom planować wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń, chociaż zdecydowana większość przedsiębiorstw nie planuje zmian w tym zakresie. Nadal koszty pracownicze pozostają barierą najsilniej oddziałującą na funkcjonowanie firm, ale plany redukcji zatrudnienia o więcej niż 10 proc. ma tylko 4 proc. przedsiębiorstw, a o obniżkach wynagrodzeń myśli tylko 1 proc. firm – dodała.

Majowy odczyt wskazuje na przewagę nastrojów pozytywnych wśród dużych i małych przedsiębiorstw (odpowiednio 109,6 pkt i 102,4 pkt). Wartość MIK dla dużych firm spadła miesiąc do miesiąca o 10,3 pkt, zaś dla małych wzrosła m/m o 3,8 pkt. Po raz pierwszy od września 2023 roku.

MIK dla średnich przedsiębiorstw jest poniżej poziomu neutralnego (99,8 pkt.; spadek miesiąc do miesiąca o 0,6 pkt). Mikrofirmy odnotowały wzrost miesiąc do miesiąca wartości indeksu o 5,5 pkt do 95,2 pkt, podano także.

Na pogorszenie nastrojów i spadek wartości MIK dla średnich firm wpłynęły spadki wskaźników dotyczących wartości sprzedaży, liczby nowych zamówień, mocy produkcyjnych oraz inwestycji. Z kolei wzrost wartości MIK wśród małych firm wynika z dobrej płynności finansowej, planów zwiększenia poziomu wynagrodzeń oraz zatrudnienia, a także przewagi liczby firm posiadających zbyt małe moce produkcyjne nad tymi ze zbyt dużymi. Na wzrost wartości indeksu dla mikroprzedsiębiorstw wpłynęła przede wszystkim samoocena płynności finansowej, a także plany przedsiębiorców dotyczące podniesienia wynagrodzeń oraz zatrudniania nowych pracowników – czytamy dalej.

W maju nastroje pozytywne przeważają w handlu, usługach, produkcji oraz branży TSL.

Nastrojom negatywnym w budownictwie (95,4 pkt) towarzyszył spadek wartości indeksu o 1,3 pkt. Wzrostowi m/m wartości MIK w branży TSL (o 3,3 pkt) towarzyszy przewaga nastrojów pozytywnych (102,7 pkt) po raz pierwszy od lipca 2022 r. W usługach (104,8 pkt) i handlu (103,3 pkt) odnotowano również wzrost m/m wartości indeksu odpowiednio o 4,6 pkt oraz 1,5 pkt. Nastroje pozytywne przeważają również w produkcji (106,3 pkt), mimo spadku m/m wartości MIK w tym sektorze o 0,8 pkt – podał PIE.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.

Polecamy także: