{"vars":{{"pageTitle":"Pierwsza elektrownia jądrowa rok później. Wiceministra mówi o aktualizacji harmonogramu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-jadrowa","klimat","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","urszula-zielinska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":701887}} }
300Gospodarka.pl

Pierwsza elektrownia jądrowa rok później. Wiceministra mówi o aktualizacji harmonogramu

Oddanie do użytku pierwszej polskiej elektrowni jądrowej może opóźnić się o rok, poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Rząd stara się jednak nadrobić zwłokę.

Opóźnienie wynika z późniejszego niż zakładane wydania decyzji środowiskowej, powiedziała Zielińska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Rząd PiS wydał decyzję środowiskową z rocznym opóźnieniem w stosunku do założeń harmonogramu PPEJ, w związku z tym można się spodziewać, że pierwszy blok elektrowni jądrowej powstanie rok później, choć nowy rząd robi wszystko, żeby zapóźnienia poprzedników nadrobić – wskazała wiceministra.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


MKiŚ pracuje obecnie nad aktualizacją Programu polskiej energetyki jądrowej. Uwzględni ona nowy harmonogram i kosztorys projektu.

Według Urszuli Zielińskiej energia jądrowa wejdzie do polskiego miksu energetycznego od 2034 roku.

Trwają prace nad nadgonieniem harmonogramu, żeby wygenerowane przez poprzedników opóźnienia nadrobić. Roboczo przyjmujemy rok 2034, a po aktualizacji PPEJ, która nastąpi w tym roku, będziemy mieli dokładniejsze dane – powiedziała.

Dokumenty do odświeżenia

Prace trwają także nad aktualizacją polityki energetycznej do 2040 roku. Według wiceministry, obowiązujące dziś dokumenty strategiczne są „przestarzałe”.

Od 4 lat nie mamy też w ogóle długoterminowej strategii niskoemisyjnej do 2050 r., przez co wobec Polski uruchomiono unijną procedurę naruszeniową, która jest już na ostatnim etapie. W sumie samo Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma do zamknięcia 24 procedury naruszeniowe dotyczące niewdrożenia dyrektyw unijnych przez Prawo i Sprawiedliwość. Nigdy nie powstała również strategia dotycząca ciepłownictwa – wskazała.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstaje w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Za budowę odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe a partnerem jest amerykańska grupa Westinghouse. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, prąd z elektrowni powinien popłynąć w 2033 roku.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: