Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce zostanie wybudowana na Pomorzu. 12 lipca otrzymała tzw. decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Elektrownia na Pomorzu jest inwestycją Polskich Elektrowni Jądrowych. Decyzja zasadnicza – pierwsza taka w Polsce – potwierdza, że projekt jest zgodny z interesem publicznym oraz polityką państwa, w tym polityką energetyczną. Dzięki temu dokumentowi będzie można ubiegać się o decyzję o ustaleniu lokalizacji oraz pozwolenie na budowę.
– Wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej dla pierwszej elektrowni jądrowej oznacza, że projekt rządowy osiągnął kolejny istotny kamień milowy. Polski Rząd konsekwentnie dąży to transformacji energetycznej, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym celu realizujemy równolegle szereg projektów, takich jak rozbudowa sieci elektroenergetycznych, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski, realizacja projektów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową czy konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej – mówi Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Czytaj także: Miliardy na infrastrukturę elektrowni jądrowej na Pomorzu. W planie są inwestycje w drogi i kolej
– Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego – dodaje.
Odpowiedź na przyszłe zapotrzebowanie energetyczne
Wniosek o uzyskanie decyzji zasadniczej został złożony 13 kwietnia br. Składał się na niego m.in. opis charakterystyki inwestycji. Przedstawiono technologię AP1000 Westinghouse – to z jej pomocą zostanie wybudowana elektrownia.
Podano także, jaka będzie maksymalna moc zainstalowana dla trzech bloków jądrowych oraz przewidywany czas ich eksploatacji. Minister Klimatu i Środowiska podkreśliła w uzasadnieniu decyzji, że inwestycja ta jest szczególnie ważna dla osiągnięcia zabezpieczenia zapotrzebowania na energię Polski. Stwierdziła też zgodność projektu z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. i z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Decyzja zasadnicza to pierwsze kluczowe pozwolenie administracyjne pozyskane w projekcie jądrowym Polskich Elektrowni Jądrowych. To pokazuje, że spółka krok po kroku realizuje założone na ten rok cele, co przybliża nas do momentu rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju – podkreśla Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.
W planach w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej jest budowa dwóch elektrowni jądrowych. Pierwsza z nich ma powstać na Pomorzu. Uznaje się ją za jeden z najważniejszych projektów realizowanych w Polsce w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Ma bowiem zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w przyszłości.