{"vars":{{"pageTitle":"Pierwszy fundusz private equity w Polsce będzie mieć neutralny klimatycznie porfel inwestycyjny do 2025 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ebidta","esg","europa-srodkowa","neutralnosc-klimatyczna","private-equity","zrownowazone-finanse"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"11 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":102246}} }
300Gospodarka.pl

Pierwszy fundusz private equity w Polsce będzie mieć neutralny klimatycznie porfel inwestycyjny do 2025 roku

Abris Capital Partners, firma zarządzająca funduszami private equity w Europie Środkowej, zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną swojego portfela inwestycyjnego do roku 2025.

Abris Capital Partners ogłosiła nową strategię „ESG Universe 2023”. Chce być pierwszym podmiotem z branży private equity w regionie, który stawia sobie cel osiągnięcia neutralności w zakresie śladu węglowego swoich spółek portfelowych.

Strategia „ESG Universe 2023” obejmuje 17 nowych projektów z obszaru zarządzania, standardów inwestowania, działań edukacyjnych oraz neutralności klimatycznej. Program został rozszerzony o cel osiągnięcia neutralności klimatycznej na poziomie całego portfela do roku 2025. Zakłada przygotowanie planów działań zmierzających do uzyskania zerowej emisji CO2 (net-zero) dla każdej spółki portfelowej.


Przeczytaj również: Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]


Abris stanie się pierwszym funduszem private equity w Europie Środkowej, który postawił sobie taki cel.

„Wyznaczamy nowe standardy w branży private equity w zakresie ESG, chcemy być liderem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. To bardzo trudne, pionierskie zadanie, ale jego realizacja określi w przyszłości prawdziwych zwycięzców i przegranych naszej branży” – powiedział Paweł Gieryński, partner zarządzający w Abris Capital Partners.

Zobowiązanie Abris do osiągnięcia neutralności klimatycznej rozpoczyna się od dokładnego pomiaru śladu węglowego wszystkich spółek w portfelu. Następnie Abris opracuje plany działań redukcyjnych oraz katalog zweryfikowanych inicjatyw offsetowych, które pozwolą na uzyskanie neutralności do roku 2025.

W każdym kolejnym roku danej inwestycji Abris planuje zamieniać offset w poszczególnych spółkach. Zastąpią go projekty, które pozwolą na redukcję emisji na poziomie konkretnej spółki.

“Z przyjemnością mogę potwierdzić, że już zakończyliśmy fazę pomiarów oraz określania celów redukcyjnych projektu dla każdej naszej spółki portfelowej” – powiedział Robert Sroka, Dyrektor ds. ESG w Abris Capital Partners.

“Już wkrótce EBITDA nie będzie miała większego znaczenia, bo nikt nie kupi biznesu, który nie traktuje poważnie kwestii ESG czy neutralności klimatycznej. Dlatego kluczowym wskaźnikiem będzie CNEBITDA (carbon neutral EBITDA)” – stwierdził również Gieryński.


Czytaj również: Światowy doradca inwestycyjny deVere za darmo doradzi, jak inwestować odpowiedzialnie


Strategię „ESG Universe 2023” opracowywano przez ostatnie trzy lata.

W tym samym czasie Abris realizował swoją poprzednią inicjatywę „Universe 2020”, zwieńczoną w ubiegłym roku uruchomieniem Aplikacji Scoringowej ESG. Jest to kompleksowe narzędzie analityczne do weryfikacji czynników ESG w spółkach portfelowych, składające się z blisko 500 kryteriów pomiaru.

Abris Capital Partners to niezależna firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w Europie Środkowej. Aktywa pod zarządem Abris Capital Partners to ponad 1,2 mld euro.

Fundusze Abris zrealizowały w ciągu minionej dekady ponad 26 inwestycji w Polsce i w Europie Środkowej. Wśród spółek, w które Abris inwestował w Polsce, znalazły się m.in. Siódemka, Novago, Masterlease oraz CARGOUNIT.

Aktualnie prowadzone projekty inwestycyjne Abris w Polsce to między innymi Graal, Dot2Dot, Velvet Care, WDX, ITP oraz CADM.

Chiny nie spieszą się z redukowaniem emisji. Nowy plan pięcioletni mniej ambitny niż poprzedni