{"vars":{{"pageTitle":"Pierwszy producent gazów przemysłowych w Polsce przestawia się na OZE. Rocznie zaoszczędzi tyle CO2, ile emituje 7225 domów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-gazow-cieplarnianych","gazy-cieplarniane","gazy-przemyslowe","linde","przemysl"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"21 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":122458}} }
300Gospodarka.pl

Pierwszy producent gazów przemysłowych w Polsce przestawia się na OZE. Rocznie zaoszczędzi tyle CO2, ile emituje 7225 domów

Zakład produkujący gazy powietrzne Linde Gaz Polska jako pierwszy w Polsce będzie produkował wybrane gazy z użyciem wyłącznie energii odnawialnej.

Gazy przemysłowe mają wiele zastosowań: od tlenu w szpitalach, poprzez gazy specjalne wspomagające produkcję elektroniki, aż po wodór wykorzystywany w technologii czystych paliw.

Zakład produkcyjny globalnej firmy Linde w Biskupicach Podgórnych rozpoczął produkcję gazów powietrznych o obniżonym śladzie węglowym. Są to gazy z linii Linde Green: tlen, azot i argon. To jedyny certyfikowany
zakład w Polsce wytwarzający zielone gazy powietrzne.

Wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE podczas energochłonnego procesu separacji powietrza ma pozwolić ograniczyć emisję dwutlenku węgla do 99 proc. w porównaniu z konwencjonalnym procesem produkcji. Ma to również ograniczyć wpływ firmy na środowisko oraz spełnić oczekiwania ze strony organów regulacyjnych poprzez redukcję śladu węglowego.

“Roczna redukcja emisji wyniesie ponad 60 tys. ton. To równowartość śladu węglowego pochodząca z 7225 gospodarstw domowych w ciągu roku” – informuje Linde.

Pod koniec 2020 roku firma ogłosiła zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych o 16 proc. w porównaniu z 2018 rokiem.


Czytaj także: Szczyt klimatyczny Bidena testem dla prezydenta Dudy. Polska może dołączyć do grona liderów lub przestać się liczyć


Firmy zaopatrujące się w produkty z podwrocławskiego zakładu otrzymują certyfikaty o księgowej redukcji dwutlenku węgla, w oparciu o miesięczne zużycie zielonego tlenu, azotu i argonu. Ograniczenie emisji sięga do 300 kg dwutlenku węgla na tonę zielonego produktu w porównaniu z tradycyjnie produkowanymi gazami.

Każdy etap procesu produkcyjnego i handlowego w zakładzie Linde w Biskupicach Podgórnych zbadał i akredytował TÜV SÜD. Jest to globalny dostawca usług audytorskich i certyfikacyjnych, często działające w obszarze zrównoważonego rozwoju. Tym samym gwarantuje, że cały proces produkcyjny jest zgodny ze standardem „Accounting EE”.

Linde to producent gazów przemysłowych i medycznych. Jego sprzedaż w 2020 roku na świecie była warta 27 miliardów dolarów (24 miliardy euro). Jako jedyna firma z sektora chemicznego notowana jest w indeksie światowych liderów zrównoważonego rozwoju (DJSI World) nieprzerwanie od osiemnastu lat.

W Polsce firma jest obecna od 28 lat. Posiada zakłady produkcyjne i biura handlowe na terenie całego kraju.

Dyrektorzy ds. zrównoważonego rozwoju mają coraz więcej do powiedzenia w firmach. Tak już zostanie