{"vars":{{"pageTitle":"PIP kontroluje warunki pracy zdalnej w firmach. Większość jest do poprawki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie-rynku","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","najnowsze","panstwowa-inspekcja-pracy","pip","praca","praca-biurowa","praca-zdalna","pracodawcy"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"24 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":664467}} }
300Gospodarka.pl

PIP kontroluje warunki pracy zdalnej w firmach. Większość jest do poprawki

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadziła 248 kontroli dot. prawidłowego wdrożenia pracy zdalnej przez firmy od momentu zmiany kodeksu pracy w kwietniu 2023 roku. I aż w 60 proc. przypadków stwierdziła nieprawidłowości, wynika z raportu Grand Thornton.

Wyniki badania dostarczył dla firmy badawczej Grand Thornton Departament Planowania, Analiz i Statystyki Głównego Inspektoratu Pracy. Przepisy o pracy zdalnej weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku. Tym samym „home office” stało się w polskim systemie prawnym rozwiązaniem stałym, a nie jedynie tymczasowym – stosowanym w warunkach nadzwyczajnych, spowodowanych epidemią COVID-19.


Czytaj także: Praca w biurze? Zetki nie mówią „nie”, choć dla nich to coś innego niż dla starszych pokoleń


W przypadku spotkania z kontrolą inspektorów, pracodawca musi przedstawić dokumentację sporządzoną w związku z uzgodnieniem pracy zdalnej w tym m.in. dokument określający zasady wykonywania pracy zdalnej np. regulamin, dodatkowe dokumenty wymagane przez Kodeks pracy (np. w zakresie BHP oraz bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym ochrony danych osobowych) oraz stosowne oświadczenia pracowników wykonujących pracę zdalną.

Jakie błędy popełniano najczęściej?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Grand Thornton, w przypadku podmiotów, u których stwierdzono wykroczenia, zastosowano wyłącznie środki oddziaływania wychowawczego, nie nakładając żadnych kar grzywien.

Wykroczenia te dotyczyły głównie niewypłacania świadczeń pracownikom (4 przypadki), naruszania przepisów dotyczących pracy zdalnej, braku pisemnego potwierdzenia warunków zatrudnienia pracowników pracujących zdalnie oraz nieprzestrzegania przepisów lub zasad BHP – po 1 przypadku.

Zgodnie z przepisami, pracodawca może być ukarany grzywną od 1000 zł do 30 tys. zł w związku z popełnieniem wykroczeń. Warto zaznaczyć, że inspektorzy PIP nie mają uprawnień do oceny zasadności odmowy pracy zdalnej przez pracownika, jednak mogą kontrolować przestrzeganie przepisów i wymagań formalnych związanych z pracą zdalną.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Największe bolączki pracodawców w związku z zastosowaniem pracy zdalnej w firmie są ustalenia kwoty kosztów albo ryczałtu w związku z pokryciem niezbędnych kosztów związanych z wykonywaniem pracy zdalnej, dostosowanie organizacyjne pracodawcy do pracy zdalnej – w tym kwestie sprzętowe, kwestie w zakresie równego traktowania, czy sporządzenie oceny ryzyka zawodowego dla pracujących w domu.

Polecamy także: