{"vars":{{"pageTitle":"PKN Orlen chce mieć kilkadziesiąt SMRów. Za "dziesiątki miliardów euro"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","paliwa","pkn-orlen","smr"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"31 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":475325}} }
300Gospodarka.pl

PKN Orlen chce mieć kilkadziesiąt SMRów. Za „dziesiątki miliardów euro”

Mamy ambitny plan, by do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach – powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie – dodał.

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Pierwszy SMR powstanie w 2028 r. To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania. Do 2038 r. mamy ambitny plan – 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach. To będzie największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, pochłonie dziesiątki miliardów euro – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w KPRM prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Informacje na temat ich lokalizacji – jak dodał – mają być „przedstawione w pierwszej połowie roku”. – Już pracujemy nad lokalizacjami, badamy te lokalizacje – powiedział.

Przygotowanie inwestycji

Podkreślił, że do takich inwestycji trzeba się przygotować, zmieniać firmy i dostosować świat nauki, który musi iść „równo z biznesem.”

Nie możemy myśleć tylko o aktywach, ale musimy również myśleć o kapitale ludzkim – podkreślił prezes Orlenu. Dlatego – jak zaznaczył – ważna jest współpraca Orlenu z uczelniami. Obajtek powiedział, że w wtorek co prawda Orlen podpisuje z kilkoma z nich list intencyjny, ale jednocześnie już teraz nawiązuje współpracę w zakresie badań, praktyk i współpracy w dużym zakresie.

Musimy oprzeć się na polskich uczelniach, które mają doświadczenie. Część z nich może reaktywować to doświadczenie, część musi je na nowo budować, ale mamy na to czas – dodał Obajtek.

Prezes Orlenu mówił, że trzeba zmieniać energetykę i tworzyć miks energetyczny, co zapewni bezpieczeństwo Polsce.

Niejednokrotnie widzę, że popełniany był wcześniej błąd – tworzone były badania, które kończyły się na etapie uczelni, nie szły dalej. I te błędy naprawiamy. Nauka ma służyć biznesowi, a biznes ma służyć nauce – dodał.

Czytaj także: