{"vars":{{"pageTitle":"Płace i konsumpcja w Polsce poszły w górę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["makroekonomia","polska","statystyki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 maja 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":8769}} }
300Gospodarka.pl

Płace i konsumpcja w Polsce poszły w górę

Zgodnie z wyliczeniami analityków banku Erste płace w Polsce w kwietniu wzrosły o 6,2 proc w porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku, pisze FXStreet.

Z kolei rynkowe szacunki dotyczące zmian wysokości wynagrodzeń są nawet bardziej optymistyczne i zakładają wzrost rzędu 6,5 proc.

Nieco inne dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny, według którego wysokość płac poniosła się w tym okresie o 7,1 proc. Więcej na ten temat na naszej stronie.

Eksperci Erste oceniają także, że wzrost zatrudnienia rok do roku nie uległ zmianie i utrzymał się na poziomie 3 proc. Warto nadmienić, że zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poziom bezrobocia w kwietniu wyniósł 5,6 proc.

Efekt świąt wielkanocnych przyczynił się natomiast do wzrostu sprzedaży detalicznej w kwietniu o 6,5 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. To znacząco lepszy wynik w stosunku do marca, gdy odnotowano wzrost na poziomie 3,1 proc.

Należy jednak pamiętać, że zeszłoroczna Wielkanoc przypadła na 1 kwietnia, więc duża część efektu świątecznego wzrostu konsumpcji przypadła wówczas właśnie na końcówkę marca.

Nie wszystkie przewidywania analityków są jednak optymistyczne – kwietniowa dynamika wzrostu produkcji przemysłowej miała spaść rok do roku do poziomu 4 proc. Inaczej przedstawiają się jednak oceny rynkowe, które w tym okresie ustalone były na poziomie 9 proc. wzrostu produkcji.

Zdaniem ekspertów wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych PPI (stosowany także jako jedna z miar inflacji) osiągnął w kwietniu poziom 2,4 proc. rdr.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.