{"vars":{{"pageTitle":"Płace w Polsce mają rosnąć, ale etatów ubywa. Ekonomiści publikują prognozy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-ekspercka","bank-pko-bp","finanse","najnowsze","pko-bp","place","wzrost-plac","zarobki"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"22 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":705139}} }
300Gospodarka.pl

Płace w Polsce mają rosnąć, ale etatów ubywa. Ekonomiści publikują prognozy

Realna dynamika wzrostu płac w bieżącym roku będzie oscylować w okolicach 8-8,5 proc. rok do roku, natomiast ożywienie popytu na pracę postępuje wolniej, niż można było oczekiwać, ocenia PKO Bank Polski.

Dwucyfrowy wzrost płac miał dość szeroko zakrojony charakter i dotyczył wszystkich branż z wyjątkiem górnictwa i informacji i komunikacji. Oprócz branż charakteryzujących się relatywnie większą wahliwością wynagrodzeń (m.in. rolnictwo, leśnictwo oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energię), ponadprzeciętne wzrosty płac dotyczyły również administracji oraz działalności związanej z kulturą i rozrywką, gdzie oddziaływanie wzrostu płacy minimalnej (o 21,5 proc. rdr od stycznia) ma większe znaczenie ze względu na niski poziom wynagrodzeń – czytamy w komentarzu banku do danych GUS.


Czytaj także: Warszawa liderem rankingu płac. Ale wyprzedza głównego konkurenta tylko o włos [MAPA]


Jednocześnie w ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,4 proc., tj. w słabszym tempie niż w tym samym miesiącu w ostatnich trzech latach, co może wskazywać na stopniowe wygasanie impulsu, jaki stanowiła podwyżka płacy minimalnej. Odsezonowany impet płac wskazuje jednak na utrzymanie się kilkunastoprocentowego nominalnego wzrostu wynagrodzeń (PKOe: 12,5 proc. rok do roku w 2024). Choć spodziewamy się, że dołek inflacyjny został już osiągnięty w marcu, a w kolejnych miesiącach inflacja będzie rosła, realny wzrost płac pozostanie solidny, średnio w 2024 w okolicach 8-8,5 proc. – dodano.

Bank wskazał, że zatrudnienie spadło miesiąc do miesiąca o ok. 10 tys. w marcu, blisko wyniku z 2023, a „spadki zatrudnienia w marcu były charakterystyczne dla okresu kryzysu finansowego oraz pandemii”.

Pod względem zatrudnienia sytuacja pozostaje nieco bardziej zróżnicowana – redukcja etatów była widoczna w słabo radzących sobie ostatnio przemyśle oraz budownictwie. Najsilniejsze wzrosty (podobnie jak w poprzednich miesiącach) dotyczyły zakwaterowania i gastronomi i działalności związanej z kulturą. Dane za I kwartał 2024 sugerują, że ożywienie popytu na pracę postępuje wolniej niż można było oczekiwać – podsumowano.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wynagrodzenia wciąż rosną

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w marcu bieżąco roku wzrosło o 12 proc. rok do roku zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,2 proc. rok do roku.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 5,4 proc. i wyniosło 8 408,79 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc. i wyniosło 6 501,2 tys. etatów, podano w komunikacie.

Konsensus rynkowy przewidywał 12 proc. wzrostu rok do roku w przypadku płac i 0,1 proc. spadku rok do roku w przypadku zatrudnienia.

Polecamy także: