{"vars":{{"pageTitle":"Będzie nowy podatek? MF: Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","jacek-sasin","magdalena-rzeczkowska","ministerstwo-finansow","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze","oplata-solidarnosciowa","pkn-orlen","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"22 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":520144}} }
300Gospodarka.pl

Będzie nowy podatek? MF: Decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach

Rozstrzygnięcia dotyczące opłaty od nadmiarowych zysków kapitałowych powinny zostać przedstawione w ciągu kilku tygodniu. Tak wynika ze środowej wypowiedzi minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej.

Na antenie Radia Zet zapytano ją, kiedy Polska wprowadzi podatek od nadmiarowych zysków.

Proszę spojrzeć na to, że przed Orlenem, przed spółkami energetycznymi (…) duże inwestycje. Bardzo duże inwestycje w zieloną transformację, w bezpieczeństwo energetyczne z jednej strony, z drugiej strony trwają też prace. Częściowo już mamy do czynienia z tym dokładaniem się spółek do kosztów obniżenia ceny energii i gazu. To jest opłata, to muszę sprostować od razu, bo to jest opłata, którą wprowadzono w tym sektorze energetycznym również w Unii Europejskiej – powiedziała Rzeczkowska.

– Trwają prace analityczne. Jest rozporządzenie Unii Europejskiej, które taką daninę solidarnościową wprowadza i trwają prace w tej chwili nad wykonaniem tego również w całości w Polsce. Tutaj wiodącą rolę pełni Ministerstwo Klimatu i Środowiska, my współpracujemy. Myślę, że to jest kwestia najbliższych tygodni pewnie – dodała minister.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Stwierdziła, że obecnie dla Polski kluczowa jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego. W tym obszarze konieczne będą duże inwestycje zarówno w zielone źródła energii, jak energię odnawialną, energię jądrową, które będą musiały przeprowadzić polskie spółki.

To są ogromne koszty, ogromne pieniądze, które muszą zostać zainwestowane. Największy ciężar tych inwestycji leży właśnie po stronie polskich spółek – powiedziała.

Ponadto we wtorek zapytano ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o tzw. unijną opłatę solidarnościową ws. nadmiarowych zysków. Odpowiedział, że nie mamy innego wyjścia.

To są dyrektywy unijne. Polska jest w tej chwili ostatnim krajem, który tych całościowych rozwiązań nie wprowadziła, bo częściowo wprowadziliśmy chociażby w zakresie spółek energetycznych – wskazał.

Dopytywany, kiedy Polska wprowadzi unijną opłatę solidarnościową, dodał:

Pracujemy nad tym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest ministerstwem wiodącym. My oczywiście współpracujemy. Chcemy ten podatek w ten sposób skroić, żeby on też nie uniemożliwiał rozwoju spółek paliwowych, chociażby Orlenu.

Chodzi o rozporządzenie Rady (UE) z października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii. Na początku marca Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało PAP, że toczą się prace międzyresortowe nad tym zagadnieniem. MKiŚ bierze w nich czynny udział.

Czytaj także: