{"vars":{{"pageTitle":"Podpisują, nie czytają i się zadłużają. Polacy zbyt rzadko sprawdzają umowy, które podsuwa im bank","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","finanse","finanse-osobiste","kredyt","najnowsze","ochrona-konsumenta"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":715632}} }
300Gospodarka.pl

Podpisują, nie czytają i się zadłużają. Polacy zbyt rzadko sprawdzają umowy, które podsuwa im bank

Jedynie 43 proc. Polaków czyta całe umowy kredytowe, wynika z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH i Kancelarię SubiGo. Az 17 proc. ankietowanych podpisywało umowy bez czytania. To może mieć poważne konsekwencje finansowe, ostrzegają eksperci.

To, że aż 17 proc. Polaków podpisuje umowy kredytowe bez ich czytania wynika z presji czasu, braku zrozumienia skomplikowanego języka prawniczego oraz pełnego zaufania do doradców kredytowych.

– Podpisywanie umów kredytowych bez ich czytania przez ponad 17 proc. respondentów jest alarmujące. Ta praktyka jest bardzo ryzykowna, ponieważ kredytobiorcy mogą nie zdawać sobie sprawy ze wszystkich warunków i potencjalnych ryzyk. Finalnie może ich to narażać na ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Jest to szczególnie niebezpieczne w kontekście długoterminowych zobowiązań, które mogą znacząco wpłynąć na stabilność finansową kredytobiorców – mówi Szymon Goska, współautor badania z Kancelarii SubiGo, cytowany w komunikacie.

Przezorny co dziesiąty Polak

Ci, co czytają podpisywane dokumenty, też często robią to pobieżnie. Prawie co piąty ankietowany (19,7 proc.) sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1 proc. badanych, a zaledwie 10,4 proc. respondentów
dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Z badań wynika, że jedynie 8,2 proc. uczestników sondażu analizuje umowę szczegółowo i jeszcze prosi o pomoc kogoś znajomego.

Eksperci podkreślają, że nieczytanie umów kredytowych może prowadzić do nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. To z kolei może znacząco wpłynąć na stabilność finansową kredytobiorców. W długoterminowej perspektywie, brak pełnej analizy dokumentów może prowadzić do problemów z terminową spłatą zobowiązań, co może skutkować dodatkowymi kosztami oraz negatywnym wpisem do BIK.

Potrzebna edukacja finansowa

Eksperci z UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo podkreślają, że konieczne jest dalsze edukowanie konsumentów w zakresie analizy umów kredytowych. Edukacja finansowa powinna być priorytetem, aby zwiększyć świadomość i zabezpieczenie konsumentów przed niekorzystnymi warunkami umów. Goska zauważa, że więcej osób powinno podchodzić do tego bardziej skrupulatnie, co może przyczynić się do lepszego zabezpieczenia interesów konsumentów.

Badanie było realizowane w pierwszym i drugim tygodniu czerwca 2024 r. przez UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) wśród 917 dorosłych Polaków. W sondażu wzięły udział wyłącznie
osoby w wieku od 18 do 65 lat, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaciągnęły kredyt na mieszkanie, samochód lub na inny cel.

Polecamy: