{"vars":{{"pageTitle":"Pogrzeb królowej Elżbiety II. Pół tysiąca szefów państw na ceremonii, miliardy ludzi przed telewizorami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elzbieta-ii","najnowsze","pogrzeb","transmisja","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"19 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357524}} }
300Gospodarka.pl

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Pół tysiąca szefów państw na ceremonii, miliardy ludzi przed telewizorami

W poniedziałek 19 września o godzinie 11.00 czasu brytyjskiego rozpoczęła się ceremonia żałobna po śmierci królowej Elżbiety II. Według szacunków transmisję z pogrzebu mogło obejrzeć nawet 4 mld ludzi na całym świecie. Ceremonia miała charakter państwowy.

Trumna z ciałem monarchini została przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie o godzinie 11.00 czasu brytyjskiego, czyli w południe czasu polskiego, rozpoczęła się ceremonia żałobna.

Następnie, tuż po mszy, trumna z ciałem królowej została przewieziona ulicami Londynu, w kierunku Wellington Arch. Stamtąd, w karawanie żałobnym na wojskowej lawecie, trumna z ciałem Elżbiety II ruszy do zamku Windsor, w którym spocznie spocznie królowa. W tym ostatnim etapie, na zamku w Windsorze, w ceremonii będzie brała udział wyłącznie rodzina królewska.

Pół tysiąca gości

Pogrzeb królowej to jedno z największych zgromadzeń członków rodziny królewskiej i polityków, organizowanych w Wielkiej Brytanii od dziesięcioleci. Zaproszenia wysłano do ponad 500 szefów rządów i zagranicznych dygnitarzy. W pogrzebie wzięły udział głowy 140 państw, w tym 19 monarchów. M.in. cesarz Japonii, król Hiszpanii czy król Norwegii.

Do Londynu przybył m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden wraz z żoną oraz pierwsza dama Ukrainy, małżonka prezydenta Zełenskiego, Ołena. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą.

Wśród gości znaleźli się również prezydent Francji, Emmanuel Macron, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier czy Katalin Novak, prezydent Węgier. Na uroczystości pojawił się Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej i Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Na pogrzebie nie byli obecni przedstawiciele Rosji, Białorusi i Birmy. Wielkim nieobecnym był prezydent Rosji, Władimir Putin. Jak podają media, brak zaproszenia wywołał w Moskwie „irytację”.

Zaproszeń nie otrzymali również przedstawiciele Afganistanu, Wenezueli i Syrii – podaje agencja Reuters.

Połowa globu przed telewizorem

Szacuje się, że transmisję mogło obejrzeć 4,1 mld ludzi na całym świecie. To ponad połowa populacji Ziemi. Ta liczba sugeruje, że ceremonia była najchętniej oglądaną transmisją na żywo w historii. Dla porównania, pogrzeb księżnej Diany w 1997 roku obejrzało 2,5 mld ludzi.

Jednym z najchętniej oglądanych wydarzeń w telewizji, obok pożegnania Diany, było otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Atlancie przez Muhammada Ali w 1996 roku, oglądane przez 3,5 miliarda fanów.

Pogrzeb królowej Elżbiety przy obecności tak wielu gości to także ogromna operacja logistyczna. Trzeba bowiem zapewnić bezpieczeństwo 500 najwyższym rangą oficjelom i światowym przywódcom. Brytyjskie media oszacowały, że z tego też względu obchody mogą kosztować podatników nawet 7 mld funtów.

Monarchini zmarła 8 września w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym władcą europejskim – na tronie zasiadła po przedwczesnej śmierci swojego ojca, króla Jerzego VI, w 1952 roku.

Polecamy także tekst o tym, jak zmieniała się Wielka Brytania za rządów królowej Elżbiety II:

Od zmierzchu kolonializmu do Brexitu. Najważniejsze wydarzenia panowania Elżbiety II