{"vars":{{"pageTitle":"Polacy za budową małych reaktorów jądrowych. Uważamy je za bezpieczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","pkn-orlen","smr","synthos-green-energy"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"24 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":570848}} }
300Gospodarka.pl

Polacy akceptują budowę małych reaktorów jądrowych. Uważamy je za bezpieczne

Ponad połowa Polaków uważa, że modułowe reaktory jądrowe (SMR) są bezpieczne. Na budowę tych instalacji zgadzają się także mieszkańcy planowanych siedmiu lokalizacji, wynika z badania przeprowadzonego przez PKN Orlen.

– Ważny jest dla nas dialog społeczny. Zleciliśmy przeprowadzenie bardzo dokładnych badań jak Polacy oceniają kwestie SMR. Badania zlecone jeszcze przed kampanią „Mały atom wielka sprawa” – mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas spotkania prasowego.

Badanie przeprowadził IBRiS na próbie 2000 osób, w tym co najmniej 200 osób z każdej planowanej przez Orlen Synthos Green Energy siedmiu lokalizacji. Trwało ono dwa tygodnie i zakończyło się 8 maja.

Większość Polaków jest za

– Na próbie ogólnopolskiej widać, że tych osób, które uważają SMR za zagrożenie, jest niewiele – 19 proc. Prawie 60 proc uważa, że są bezpieczne – mówił prezes IBRiS Marcin Duma.


Czytaj także: Atom zamiast węgla. Eksperci: SMRy mogą zapełnić lukę po energetyce węglowej


– Wyniki lokalne nie odbiegają w sposób istotny od wyników ogólnopolskich – dodał.

Mieszkańców potencjalnych siedmiu lokalizacji pytano też, czy zgodziliby się na SMR w bliskim sąsiedztwie, gdyby mogli płacić mniej za energię.

Pozytywnie odpowiedziało 58 proc. osób w Dąbrowie Górniczej, 60 proc. w Krakowie, 58 proc. w okolicach Oświęcimia, 52 proc. w Ostrołęce, 65 proc. w okolicy Stalowa Wola – Tarnobrzeg, 58 proc. w Warszawie i 60 proc. we Włocławku.

Polacy pytani o korzyści z „małego atomu” wskazywali: stabilność dostaw energii (58 proc.), niższe ceny energii (55 proc.), mniejsze zanieczyszczenie powietrza (46 proc.) i powstawanie nowych miejsc pracy (40 proc.).

Dodatkowo 58 proc. respondentów uważa, że Polsce potrzebna jest budowa kilku elektrowni jądrowych o mniejszej mocy. Według 57 proc. Polska powinna zacząć od małych reaktorów, by powstały jak najszybciej.

Pozytywna opinia dla reaktora

Orlen Synthos Green Energy to spółka powołana przez PKN Orlen i Synthos Green Energy. Jej głównym celem spółki przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Spółka uzyskała 23 maja ogólną opinię Państwowej Agencji Atomistyki dla reaktora SMR BWRX-300. To pierwsza taka opinia w Polsce.

Orlen Synthos Green Energy w marcu 2023 roku stał się stroną umowy o współfinansowanie rozwoju technologii BWRX-300. Spółka nie podaje dziś szczegółów finansowania.

– Budowa jednego reaktora SMR to szacowany koszt 1,3 mld euro. Zakładamy, że z czasem obniżymy koszt i być może zejdziemy poniżej 1 mld euro – powiedział prezes spółki Dawid Jackiewicz.

Orlen przedstawił pierwsze siedem lokalizacji w kwietniu tego roku. Kolejne 13 ma zostać przedstawionych do końca roku, zapowiedział Daniel Obajtek.

Polecamy też: