{"vars":{{"pageTitle":"Polacy chcą mieszkać bezpiecznie. To ważniejsze niż koszty życia i zielona okolica","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["jakosc-zycia","miasta","najnowsze","nieruchomosci","sondaz","srodowisko-naturalne"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"29 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":347773}} }
300Gospodarka.pl

Polacy chcą mieszkać bezpiecznie. To ważniejsze niż koszty życia i zielona okolica

Koszty życia to jedno z najważniejszych kryteriów, którymi kierują się Polacy przy wyborze miejsca zamieszkania. Ale zdecydowanie najistotniejsze jest bezpieczeństwo.

Odpowiedzi na pytanie, czym kierują się Polacy przy wyborze miejsca zamieszkania, szukał CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) w jednym z ostatnich swoich sondaży.

Ankieterzy CBOS zapytali respondentów o to, co jest dla nich najważniejsze przy podejmowaniu decyzji. Badani mogli wybrać cztery odpowiedzi z przedstawionej im listy.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Spośród wszystkich aspektów, wskazanych do wyboru przez CBOS, tylko jeden okazał się najistotniejszy dla zdecydowanej większości badanych. Aż 57 proc. respondentów wskazało, że najważniejsza przy wyborze miejsca zamieszkania jest bezpieczna okolica.

Na drugim miejscu – ale już z mniej, niż połową wskazań – uplasowały się koszty życia i utrzymania domu.

Zbliżona liczba wskazań – około jednej trzeciej – dotyczyła infrastruktury, dostępu do ogrodu czy do terenów zielonych w pobliżu mieszkania.

Bardzo ważną kwestią jest też dobre skomunikowanie okolicy – blisko co czwarty ankietowany wymienił dobry dostęp do komunikacji publicznej (24 proc.), a zbliżona liczba (23 proc.) – czas dojazdu do pracy, szkoły itp. – wskazuje CBOS.

Co jest najmniej istotne dla badanych? Mniej niż co dziesiąta osoba wskazała, że jednym z najważniejszych kryteriów jest standard nieruchomości. Drugim najrzadziej wybieranym czynnikiem była z kolei dostępność miejsc parkingowych. Transport publiczny okazał się tu ważniejszy dla ankietowanych.

Rozkład odpowiedzi przedstawia poniższy wykres:

Bezpiecznie, blisko, zielono

Podobne wnioski dotyczące tego, co przesądza o wyborze miejsca jako dobrego do życia, można wyciągnąć z ostatniego raportu Otodom. Opisywaliśmy go w tym artykule.

Autorzy badania zleconego przez Otodom sprawdzali, jak Polacy oceniają, jako miejsce do życia, swoje miasta i dzielnice. Jednym z kryteriów, jakimi kierowali się pytani w swoich ocenach, było to, jak blisko jest z domu do pracy czy rodziny. A także jakie są ceny nieruchomości w najbliższej okolicy oraz jak wygląda dostęp do sklepów, parków czy instytucji kultury.

Z badania Otodom wynika także, że właśnie koszty życia – a więc drugie najważniejsze kryterium wyboru z raportu CBOS – najczęściej uprzykrzają życie mieszkańcom polskich miast.

Poza kosztami życia, mieszkańcy aglomeracji w Polsce najczęściej narzekają z kolei na stan środowiska naturalnego w swoich miastach. Wyjątkiem jest Gdańsk, którego mieszkańcy są zresztą najszczęśliwsi spośród osób zamieszkujących największe polskie miasta. W największej miejscowości Trójmiasta środowisko naturalne docenia aż 37 proc. mieszkańców.

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa okolicy, nie była ona brana pod uwagę w rankingu przygotowanym przez Otodom.

Polecamy też: