{"vars":{{"pageTitle":"Polacy nie mają dzieci, młodzi ich rozumieją. Oto przyczyny zapaści demograficznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["demografia","kryzys-demograficzny","najnowsze","przeglad-prasy"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"7 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":639176}} }
300Gospodarka.pl

Polacy nie mają dzieci, młodzi ich rozumieją. Oto przyczyny zapaści demograficznej

Aż 86 proc. ankietowanych w Polsce deklaruje, że rozumie zwlekanie z decyzją o posiadaniu potomstwa, wynika z badań Fundacji Allianz i Instytutu SINUS. To więcej, niż w innych krajach Europy, w których przeprowadzono badanie.

O wynikach badania pisze dziennik „Rzeczpospolita”. Gazeta przypomina, że w ubiegłym roku urodziło się w Polsce zaledwie 305 tys. dzieci. Jest to najniższy wynik od czasu końca II wojny światowej. Zapaść demograficzna wywołana jest coraz mniejszą liczbą kobiet w wieku rozrodczym. Obserwuje się także mniejszą statystyczną liczbą dzieci na kobietę – pod tym względem przodujemy w Europie. Badania na ten temat wśród młodych dorosłych w wieku 19-39 lat z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Grecji i Włoch przeprowadziła Fundacja Allianz we współpracy z Instytutem SINUS.


Czytaj także: Coraz mniej uczelni wyższych w Polsce. Niż demograficzny i drożyzna robią swoje


Dyrektor Instytutu Pokolenia Michał Kot podkreśla, że zrozumienie wobec zwlekania z decyzją o potomstwie nie jest równoznaczne z osobistymi planami w tym względzie. W większości młodzi deklarują, że chcieliby mieć dzieci. Według Michała Kota polski problem polega na rozpadzie więzi społecznych i intensywnych migracjach społecznych powodujących trudności ze znalezieniem partnera – mężczyźni zostają na wsi, a kobiety przenoszą się do dużych miast. Wojna na Ukrainie wywołuje dodatkowe obawy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Jak czytamy w dzienniku, w przeciwieństwie do młodych dorosłych z innych państw europejskich Polacy w większości nie zgadzają się na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Mimo wszystko Dr Simon Morris-Lange z Fundacji Allianz przekonuje, że między państwami jest więcej podobieństw niż różnic. Młodzi dorośli opowiadają się za bezpieczeństwem, ekologią, możliwością znalezienia uczciwej pracy i zapewnienia sobie spokojnej przyszłości. Za podstawę uważają dobrze działające państwo opiekuńcze oraz niezależny system sprawiedliwości.

Polecamy: