{"vars":{{"pageTitle":"Polacy wierzą, że zabytki dają szanse na rozwój, ale ich nie zwiedzają","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ipsos","kultura","najnowsze","rozwoj","sztuka","zabytki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":420980}} }
300Gospodarka.pl

Polacy wierzą, że zabytki dają szanse na rozwój, ale ich nie zwiedzają

Aż 87 proc. ankietowanych uważa, że zabytki dają szansę dla rozwoju miejscowości, w których się znajdują – wynika z badania Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków przeprowadzonego przez IPSOS.

Wyniki badania przytacza wtorkowa Rzeczpospolita. Generalnie Polacy uważają, że obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków należy konserwować i ochraniać. Około 85 proc. sądzi, że ich ochrona jest ważna dla całego kraju, a 81 proc. uważa, że mogą one pozytywnie wpłynąć na rozwój miejscowości, w których się mieszkają.

Z tą opinia zgodni są eksperci.

– Około 78 000 znajdujących się w rejestrze zabytków to olbrzymi potencjał inwestycyjny i jednocześnie ważny składnik naszej tożsamości. Chroniąc i odnawiając zabytki, tworzymy szanse dla małych i dużych miejscowości – mówi na łamach Rzeczpospolitej dr Michał Laszczkowski, pełniący obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Ale z drugiej strony zwiedzanie zabytków Polacy pamiętają najczęściej jeszcze z czasów szkolnych. Najwyższy odsetek osób zwiedzających zabytki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy jest wśród uczniów. Jest ich 38 proc.. W starszych grupach wiekowych średnia stanowi 20 proc. – podaje Rzeczpospolita. Swoje zrobiła pandemia Covid-19. Obostrzenia mocno osłabiły uczestnictwo Polaków w wydarzeniach kulturalnych w ogóle, w tym także zwiedzanie zabytków.

Jak powstał raport?

Główną częścią projektu i podstawą raportu było badanie jakościowe w formie zogniskowanych wywiadów grupowych w Poznaniu, Skarżysku-Kamiennej, Warszawie i Wrocławiu. Projekt został uzupełniony o analizę raportów zastanych oraz o badanie ilościowe (CAPI, N=1008, reprezentatywna próba ogólnopolska próba).

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków jest państwową instytucją kultury utworzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych i w otoczeniu zabytków. Instytut ma działać na rzecz zapewnienia najwyższego poziomu przygotowania i prowadzenia prac konserwatorskich.

Nowy rekord na polskim rynku sztuki: prawie 200 prac z kolekcji Grażyny Kulczyk sprzedane