{"vars":{{"pageTitle":"Polacy zmieniają sprzedawców prądu. Szukają niższych cen energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-pradu","najnowsze","prawo","taryfa"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"6 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":671500}} }
300Gospodarka.pl

Polacy zmieniają sprzedawców prądu. Szukają niższych cen energii

Około 26 tys. odbiorców zmieniło dostawców prądu w 2023 roku, podaje Urząd Regulacji Energetyki. Główny powód to szukanie niższych cen energii.

W 2023 roku na zmianę dostawców energii zdecydowało się około 18 tys. odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy należą do grupy taryfowej G. Natomiast 8 tys. osób dokonało zmiany sprzedawców prądu w taryfach biznesowych A, B i C. Wzrost liczby zmian sprzedawców w styczniu w grupach odbiorców: A, B i C, jest naturalnym zjawiskiem związanym z wejściem w życie nowych umów, podpisanych jeszcze w roku ubiegłym.

Nowe regulacje od 2007 roku

Od 2007 r. gospodarstwa domowe mają prawo zmienić sprzedawcę. Oznacza to, że odbiorca ma prawo, ale nie obowiązek, skorzystać z taryfy Prezesa URE. Jeśli więc sprzedawcy energii elektrycznej zaoferują ceny niższe niż taryfowe, odbiorca może wybrać korzystniejszą ofertę. Mimo wszystko to nadal taryfa jest najbardziej powszechnym i relatywnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Minimalizuje ona ryzyka zmienności cen. Z drugiej jednak strony, odbiorca nie musi jej stosować jeśli uzna, że oferta pozataryfowa jest dla niego bardziej atrakcyjna. Spadające ceny energii na TGE będą wpływały na różnice cen między taryfą, a propozycją ze strony sprzedawców energii – powiedział prezes URE Rafał Gawin, cytowany w komunikacie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Od 2007 r. sprzedawców prądu w naszym kraju zmieniło w sumie ponad 997 tys. odbiorców. Ponad 759 tys. konsumentów stanowią właściciele gospodarstw domowych (w grupach taryfowych G). Natomiast ponad 238 tys. odbiorców to przedsiębiorcy w grupach A, B i C.

W 2007 roku weszła w życie tzw. zasada TPA: Third Party Access, umożliwiająca odbiorcom energii elektrycznej i gazu wybór sprzedawcy. Na zmiany dostawców energii wpływają: większa świadomość oraz motywacja konsumentów, dostępność usług oraz konkurencyjna cena.

Polecamy: