{"vars":{{"pageTitle":"Polska i Czechy chcą budować drugie połączenie gazowe. Współpraca ma też objąć pływający terminal","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czechy","energetyka","fsru","gaz-ziemny","gaz-system","gazociag","najnowsze","net4gas","terminal-lng"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"30 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":362149}} }
300Gospodarka.pl

Polska i Czechy chcą budować drugie połączenie gazowe. Współpraca ma też objąć pływający terminal

Polska i Czechy oficjalnie zadeklarowały, że chcą budować połączenie gazociągowe Stork II. Współpraca ma też dotyczyć budowy pływającego terminalu gazu skroplonego w rejonie Gdańska.

List poparcia w tej sprawie podpisali ministrowie odpowiedzialni za energetykę w obu krajach – Anna Moskwa i Józef Sikela. W projekt zaangażować się mają operatorzy systemów przesyłowych, Gaz-System i Net4Gas.

Dywersyfikacja i współpraca

– Realizacja obu projektów, zarówno Stork II, jak i terminalu FSRU w Gdańsku przyczyni się do dalszego zwiększania dywersyfikacji dostaw, konkurencyjności i integracji rynków. Realizację obu tych projektów uznajemy za szczególnie istotną – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w komunikacie resortu.

– Cieszymy się, że nasi partnerzy z Czech w podobny sposób jak my postrzegają warunki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Podejmujemy zatem wspólnie działania perspektywiczne i korzystne zarówno dla biznesu jak i obywateli. Nasze działania są realnym i konkretnym wkładem w bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej – dodała.

Realizacja obu projektów umożliwi czeskim podmiotom nabywanie i sprowadzanie gazu z Polski, deklaruje ministerstwo.

Wspólny list poparcia w sprawie STORK II i FSRU Gdańsk zostanie w najbliższych dniach oficjalnie przekazany najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej, podało także ministerstwo.

Drugie połączenie

Gazociąg Polska – Czechy mógłby osiągnąć przepustowość ok. 1 mld m3 gazu rocznie w obu kierunkach, z możliwością zwiększenia przepustowości w przypadku zainteresowania rynkowego.

Jeśli ten gazociąg powstanie, będzie drugim połączeniem między systemami przesyłu gazu w Polsce i Czechach. Pierwszy interkonektor został otwarty w 2011 r.

Pływający terminal gazowy

Projekt FSRU ma na celu stworzenie infrastruktury, która umożliwi odbiór, dostarczanego drogą morską, skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do krajowego systemu przesyłowego. Zakładana przepustowość pływającego terminalu gazowego wynosi ponad 6 mld m3 rocznie.

Według wcześniejszych planów FSRU miał był zbudowany do końca 2027 r. Gaz-System sygnalizował jednak, że możliwe jest przyspieszenie projektu.

Czytaj także: