{"vars":{{"pageTitle":"Polityka Nowej Szansy - jak działa nowy instrument pomocowy ARP dla przedsiębiorców","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["material-partnera","news"],"pageAttributes":["agencja-rozwoju-przemyslu","arp","biznes","epidemia","epidemia-koronawirusa","firmy","kryzys","kryzys-gospodarczy","polityka-nowej-szansy","polska","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":73301}} }
300Gospodarka.pl

Polityka Nowej Szansy – jak działa nowy instrument pomocowy ARP dla przedsiębiorców

Polityka Nowej Szansy to nowy instrument pomocowy oferowany przedsiębiorcom przez Agencję Rozwoju Przemysłu w celu ratowania lub restrukturyzacji ich firm. W jaki sposób działa nowy program ARP i na jakie wsparcie można liczyć? [MATERIAŁ PARTNERA]

Jak wskazuje ARP, Polityka Nowej Szansy jest odpowiedzią na potrzeby firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymagają wsparcia w procesie zmian w swoim biznesie. 

Środki przewidziane w ramach wsparcia to maksymalnie 120 mln zł rocznie przez 10 lat, co w sumie ma przynieść do 1,2 miliarda złotych powiększone o wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w latach 2020-2021 (przewidziane na co najmniej 600 mln zł w 2020 roku).

Na cały program wsparcia składają się trzy konkretne instrumenty o precyzyjnie określonym celu i działaniu: Pomoc na ratowanie, Pomoc na restrukturyzację i Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Ze wszystkich tych form pomocy mogą skorzystać także te firmy, którym udzielono już wsparcia z Tarczy Finansowej PFR lub Tarczy Antykryzysowej.

W przypadku każdej z trzech form pomocy ARP zobowiązuje się do przekazywania wsparcia aż do wyczerpania rocznego budżetu programu. Przy rozpatrywaniu wniosków istotna jest kolejność ich nadsyłania.

Pomoc na ratowanie

Ten rodzaj wsparcia ma na celu zapewnienie przedsiębiorcom płynności finansowej na czas przygotowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia procesu sprawnej likwidacji firmy.

Wysokość przyznanej pomocy (udzielonej w formie pożyczki), jest uzależniona od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy i udzielana jest na okres maksymalnie 6 miesięcy. 

Jak zobowiązuje się ARP, przedsiębiorca z sektora MŚP może wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy, jeżeli udzielone pierwotnie wsparcie okaże się niewystarczające.

Wsparcie z tego instrumentu przeznaczone jest dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Po uzyskaniu notyfikacji Komisji Europejskiej wnioski będą mogli składać także właściciele dużych firm.

Wnioski składać można w trzech miejscach i formach. Po pierwsze: fizycznie w siedzibie ARP przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie. Po drugie: za pośrednictwem poczty lub kuriera w formie przesyłki przesłanej na adres siedziby Agencji.

O pomoc można także zwrócić się korzystając z elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP, wysyłając wniosek i konieczne dokumenty na adres: /ARPSACentrala/SkrytkaESP.

Pomoc na restrukturyzację

W swoim założeniu, pomoc na restrukturyzację jest przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy mają już przygotowany spójny plan restrukturyzacji swojej firmy, ale nie są w stanie finansowo podołać jej przeprowadzeniu.

Zgodnie z zasadami udzielenia tego wsparcia, stanowi ono jedynie uzupełnienie wkładu finansowego samego przedsiębiorstwa i nie może być ono przeznaczone na inwestycje – chyba, że są one niezbędne dla przeprowadzenia procesu restrukturyzacji.

Z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać zarówno mikro, mali, średni, jak i duzi przedsiębiorcy.

Metody składania wniosków są analogiczne do tych obowiązujących dla pomocy na ratowanie.

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne

Ta forma wsparcie dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy w oparciu o uproszczony plan restrukturyzacji są w stanie przeprowadzić ją samodzielnie, ale w celu zapewnienia jej skuteczności potrzebne im jest wsparcie finansowe.

Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne może stanowić kontynuację pomocy udzielonej w ramach Pomocy na ratowanie lub pełnić funkcję samodzielnego instrumentu, adresowanego dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Z tej formy wsparcia nie mogą skorzystać właściciele dużych firm.

Zasady składania wniosków także podobne jak w przypadku pozostałych instrumentów oferowanych w ramach Polityki Nowej Szansy ARP.

Wzór wniosku o każdą z trzech wymienionych powyżej form wsparcia znaleźć można pod tym linkiem.

Szczegóły dotyczące informacji, które należy zawrzeć we wnioskach o określone rodzaje wsparcia oraz zasady ich udzielania znaleźć można w dokumencie Zasady udzielania pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Z kolei dodatkowe informacje oraz wzory dokumentów i załączników do wniosków zaleźć można z kolei na stronie Agencji Rozwoju Przemysłu.

Pandemia znów uderza, ale polskie firmy mogą liczyć na pomoc – wywiad z Pawłem Kolczyńskim, wiceprezesem ARP