{"vars":{{"pageTitle":"Polregio porozumiał się ze związkami zawodowymi. Ale widmo strajku wciąż wisi w powietrzu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","podwyzka","polregio","polskie-pociagi","strajk","strajk-kolejarzy","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"26 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609135}} }
300Gospodarka.pl

Polregio porozumiał się ze związkami zawodowymi. Ale widmo strajku wciąż wisi w powietrzu

Polregio ogłosił zawarcie porozumienia z 13 związkami zawodowymi w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Pomimo tego, nadal istnieje możliwość strajku z powodu sprzeciwu dwóch województw, podała spółka w komunikacie. 

W porozumieniu, które zostało podpisane 25 września, Polregio S.A. zobowiązało się do wdrożenia podwyżki wynagrodzenia w uposażeniu zasadniczym dla każdego pracownika na kwotę 800 zł brutto. Jednakże, ze względu na stanowisko dwóch województw, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, zarząd spółki nie będzie mógł rozliczyć dodatkowych kosztów związanych ze wzrostem wynagrodzeń.

W rezultacie aż 1042 osoby z tych dwóch zakładów zostaną wyłączone z akcji podwyżkowej.

Spółka Polregio podkreśliła, że rok 2023 jest rekordowy pod względem wyników, co przekłada się na wzrost przychodów w stosunku do planów. W związku z tym zarząd zasugerował, że podwyżki wynagrodzeń mogłyby być pokryte z dodatkowych przychodów, aby „w jak najmniejszy sposób obciążyć budżety województw”. Większość województw przystała na takie rozwiązanie, podała firma w komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Spółka podkreśla, że możliwe jest odstąpienie od strajku, gdyby doszło do zmiany decyzji marszałków województw.

Polregio posiada 27 proc. udziałów w rynku kolejowym w Polsce i jest kontrolowany w 50 proc. przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., pozostałe udziały należą do samorządów wojewódzkich.

Polecamy również: