{"vars":{{"pageTitle":"Polscy pracownicy o awansach. Mają liczyć się wyniki, a nie staż","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["awans","badanie","firma","interviewme","kierownik","najnowsze","podwyzka","pracownik","rekrutacja","rozwoj-osobisty","staz-pracy","wyniki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":516043}} }
300Gospodarka.pl

Polscy pracownicy o awansach. Mają liczyć się wyniki, a nie staż

Awansować powinny osoby z dobrymi wynikami a nie te, które najdłużej pracują na danym stanowisku. Brak mianowania na wyższe stanowisko to przyczyna frustracji, demotywacji i odejścia blisko jednej trzeciej zatrudnionych. Szczególnie, że istnieje spora grupa Polaków, która nigdy nie awansowała w pracy.

Firma InterviewMe zapytała pracowników o awanse.

Okazuje się, że ponad jedna trzecia Polaków nigdy nie dostała awansu w pracy, a ponad dwie trzecie nie awansowało w ciągu ostatnich 3 lat. Jednocześnie blisko trzy czwarte badanych pracowników uważa regularne awanse za istotny i kluczowy element ich kariery zawodowej.

Liczą się wyniki a nie staż pracy

Z opracowania „Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników” wynika również, że ponad połowa ankietowanych (64 proc.) twierdzi, że o awansie powinny decydować osiągane rezultaty, a nie czas spędzony na danym stanowisku. Jeśli pracownik ma bardzo dobre wyniki, powinien zostać awansowany jak najszybciej. Brak awansu to przyczyna frustracji, demotywacji i odejścia blisko jednej trzeciej pracowników.


Zobacz też: FPP odcina się od Rzecznika MŚP. W tle awans dyrektora oskarżanego o mobbing


Wśród większości (89 proc.) pracowników, którzy awansowali, panuje przekonanie, że promocja była zasłużona. Cieszy nie tylko własny awans, ale także współpracowników, kolegów w pracy.

– Awanse wewnętrzne na pewno przyczyniają się do wzmocnienia poczucia satysfakcji, przynależności do zespołu i przywiązania do firmy. To jednocześnie sygnał dla innych, że organizacja stawia na wewnętrzne talenty, ich długofalowe zaangażowanie, odwagę w zdobywaniu wszechstronnego doświadczenia, samoświadomość, wytrwałość we współpracy i dążeniu do realizacji wspólnych celów a to w konsekwencji może przynieść dynamiczny rozwój kariery w strukturach macierzystej firmy – ocenia Dorota Pałysiewicz, dyrektor ds. HR w Brown-Forman Polska.

Kierownikiem zostaje jeden z pracowników

Co ciekawe, na poszukiwanie pracowników na stanowiska zarządcze pośród swojej kadry decydują się zwykle duże przedsiębiorstwa. Awans wewnętrzny to nie tylko obniżenie kosztów rekrutacji, ale także dowód dla pracowników, że rozwój zawodowy w danej firmie jest możliwy. Taki awans znacząco wpływa także na relacje w pracy.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Awansowanie na stanowisko kierownicze pracownika, który dał się dobrze poznać jako nie tylko wszechstronny ekspert w swojej dziedzinie, ale także lider ważnej inicjatywy, projektu lub zespołu projektowego daje pracodawcy komfort. Pracownicy zostają tam, gdzie mają możliwości rozwoju – podkreśla Dorota Pałysiewicz.

W badaniu IntervieMe wzięło udział 935 osób. Respondenci odpowiedzieli w ankiecie na 18 pytań o ich doświadczenia i oczekiwania związane z awansem w pracy oraz podwyżką.

Polecamy: