{"vars":{{"pageTitle":"Polska bogatsza niż Niemcy? Być może – za 20 lat","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["g20","gospodarka","najnowsze","niemcy","pkb","polska","polska-2050","wei"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"14 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":438521}} }
300Gospodarka.pl

Polska bogatsza niż Niemcy? Być może – za 20 lat

W latach 2018-2022 Polska doganiała Niemcy pod względem zamożności w rekordowym tempie. Mamy szansę stać się równie bogaci co Niemcy – w 2051 r.

Tak wynika z raportu z serii „Bilans Otwarcia” Warsaw Enterprise Institute (WEI). Według WEI, ok. 2043 r. Polska może znaleźć się w gronie 20 największych gospodarek na świecie (G20) – obecnie znajduje się na 23. miejscu.

W 2021 r. zbliżyliśmy się do Niemiec o 2,2 pkt proc. (w bieżącym roku może to być nieco poniżej 2 pkt proc.).

W latach 2018-2022 tempo doganiania Niemiec wynosiło średnio 2 pkt proc. rocznie. Było to znacznie więcej niż w 2. połowie lat 90. XX w. (1,4 pkt proc. rocznie), w 1. dekadzie XXI wieku (1,3 pkt proc.) oraz w 2. dekadzie (1,1 pkt proc.), wyliczył Instytut.

Jeśli utrzymamy tempo nadganiania, mamy szanse stać się równie bogaci co Niemcy w latach 50. XXI wieku (plus minus pięć lat w połowie lat 50. XXI wieku). Niestety, długookresowe trendy pokazują, że będziemy doganiali Niemcy coraz wolniej. Pewnym pocieszeniem jest, że pod względem poziomu rozwoju (PKB na osobę) wyprzedziliśmy już Grecję i Portugalię. Ponadto proces ten można przyspieszyć, przeprowadzając odważniejsze reformy gospodarcze oraz poprawiając jakość instytucji (np. prawa) i polityki gospodarczej – czytamy w raporcie.

Co pomogłoby nam wyprzedzić Niemcy?

Jak wskazuje WEI, są kraje w UE, które rozwijają się szybciej od Polski. Również na świecie są dziesiątki „szybszych” krajów. Według Instytutu, w ostatnich latach spada nam jakość rządzenia. Natomiast przykład Irlandii pokazuje, że dzięki odważnym reformom można stworzyć solidne fundamenty do rozwoju nowoczesnej gospodarki.

Prowadząc dobrą politykę gospodarczą, możliwe byłoby wejście Polski do grupy G20, tj. 20 największych gospodarek na świecie. To dawałoby nam wpływ na podejmowanie decyzji gospodarczych w skali globalnej, a nie jedynie w UE3. Od kilku lat zajmujemy 23. miejsce na świecie. Po przeprowadzeniu prognoz udziału Polski (i innych krajów) w światowym PKB uważamy, że – utrzymując dotychczasowe trendy rozwojowe – wejście Polski do G20 nastąpi za minimum 10 lat, ale raczej dopiero w okolicach 2043 r. – czytamy dalej w raporcie.

WEI prognozuje, że wtedy udział Polski w PKB świata PPP trwale przekroczy 1% i sięgnie 1,05%. Pokaże to trwałość przemian polskiej gospodarki i da szansę na wejście na stałe do światowej elity największych gospodarek.

Polecamy: