W latach 2018-2022 Polska doganiała Niemcy pod względem zamożności w rekordowym tempie. Mamy szansę stać się równie bogaci co Niemcy – w 2051 r.
Tak wynika z raportu z serii „Bilans Otwarcia” Warsaw Enterprise Institute (WEI). Według WEI, ok. 2043 r. Polska może znaleźć się w gronie 20 największych gospodarek na świecie (G20) – obecnie znajduje się na 23. miejscu.
W 2021 r. zbliżyliśmy się do Niemiec o 2,2 pkt proc. (w bieżącym roku może to być nieco poniżej 2 pkt proc.).
W latach 2018-2022 tempo doganiania Niemiec wynosiło średnio 2 pkt proc. rocznie. Było to znacznie więcej niż w 2. połowie lat 90. XX w. (1,4 pkt proc. rocznie), w 1. dekadzie XXI wieku (1,3 pkt proc.) oraz w 2. dekadzie (1,1 pkt proc.), wyliczył Instytut.
– Jeśli utrzymamy tempo nadganiania, mamy szanse stać się równie bogaci co Niemcy w latach 50. XXI wieku (plus minus pięć lat w połowie lat 50. XXI wieku). Niestety, długookresowe trendy pokazują, że będziemy doganiali Niemcy coraz wolniej. Pewnym pocieszeniem jest, że pod względem poziomu rozwoju (PKB na osobę) wyprzedziliśmy już Grecję i Portugalię. Ponadto proces ten można przyspieszyć, przeprowadzając odważniejsze reformy gospodarcze oraz poprawiając jakość instytucji (np. prawa) i polityki gospodarczej – czytamy w raporcie.
Co pomogłoby nam wyprzedzić Niemcy?
Jak wskazuje WEI, są kraje w UE, które rozwijają się szybciej od Polski. Również na świecie są dziesiątki „szybszych” krajów. Według Instytutu, w ostatnich latach spada nam jakość rządzenia. Natomiast przykład Irlandii pokazuje, że dzięki odważnym reformom można stworzyć solidne fundamenty do rozwoju nowoczesnej gospodarki.
– Prowadząc dobrą politykę gospodarczą, możliwe byłoby wejście Polski do grupy G20, tj. 20 największych gospodarek na świecie. To dawałoby nam wpływ na podejmowanie decyzji gospodarczych w skali globalnej, a nie jedynie w UE3. Od kilku lat zajmujemy 23. miejsce na świecie. Po przeprowadzeniu prognoz udziału Polski (i innych krajów) w światowym PKB uważamy, że – utrzymując dotychczasowe trendy rozwojowe – wejście Polski do G20 nastąpi za minimum 10 lat, ale raczej dopiero w okolicach 2043 r. – czytamy dalej w raporcie.
WEI prognozuje, że wtedy udział Polski w PKB świata PPP trwale przekroczy 1% i sięgnie 1,05%. Pokaże to trwałość przemian polskiej gospodarki i da szansę na wejście na stałe do światowej elity największych gospodarek.