{"vars":{{"pageTitle":"Polska będzie musiała dostać zgodę władz UE na budowę elektrowni atomowej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","main","polska","stany-zjednoczone","wspolpraca-z-zagranica"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":68503}} }
300Gospodarka.pl

Polska będzie musiała dostać zgodę władz UE na budowę elektrowni atomowej

Polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zatwierdzenie pomocy publicznej na budowę elektrowni jądrowej – poinformował pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

Według pełnomocnika jest to niezbędny element, aby zrealizować polski program energetyki jądrowej.

Na początku tego tygodnia Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej, na mocy której Polska może w przyszłości dokonać zakupu technologii jądrowej od Amerykanów.

Polska planuje zbudować swoją pierwszą elektrownię jądrową do 2033 roku.

Jak informuje Reuters, porozumienie z Amerykanami dotyczące nabycia technologii może opiewać na kwotę około 18 mld dolarów. Koszty budowy i finansowanie są jednak nadal przedmiotem negocjacji.

„Ta umowa to podstawa do sformalizowania współpracy i podstawa do przedstawienia przez amerykańskiego partnera propozycji oferty i uczestnictwa amerykańskich firm w tym przedsięwzięciu” – powiedział Naimski.]

Wymagana zgoda UE

Stwierdził on również, że niemożliwe jest zbudowanie planu energetyki jądrowej bez wsparcia ze strony państwa, a na takowe zgodę musi wydać organ unijny.

Zaznaczył także, że energia jądrowa to sposób na zmniejszenie emisji zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Zgodnie z postanowieniami polsko-amerykańskiej umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA są zobligowane do przygotowania raportu podsumowującego rezultaty prac przygotowawczych i projektowych oraz propozycję struktury finansowania programu.

Raport będzie podstawą dla długofalowego zaangażowania USA, a dla rządu Polski do podjęcia decyzji o wyborze partnera przy realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej.

Na dziś nie wiadomo, jaką pozycję ma Komisja Europejska w kwestii pomocy publicznej dla budowy elektrowni atomowych.

Wybór technologii do końca 2021

„Będziemy starali się doprowadzić do wyboru technologii i partnera pod koniec 2021 roku” – dodał Naimski podczas telekonferencji.

Zapytany o rozmowy z dostawcami technologii z różnych państw odpowiedział, że „mogą być różne opcje” i są one rozważane.

Spółka celowa PGE EJ 1 – która ma zostać przejęta przez Skarb Państwa – prowadzi nadal prace nad raportem środowiskowym i lokalizacyjnym dla elektrowni.

„To są prace, które muszą być zakończone w perspektywie najbliższego roku. I będą zakończone” – wskazał minister.

Nowa Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku: rola węgla gwałtownie spadnie, elektrownia atomowa za 13 lat