{"vars":{{"pageTitle":"Polska innowacyjność nie rośnie. W rankingu wyprzedza nas 25 europejskich krajów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300research","analizy","news"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","global-innovation-index","ideas-ncbr","innowacyjnosc","main","najnowsze","najwazniejsze","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"2 października 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":727005}} }
300Gospodarka.pl

Polska innowacyjność nie rośnie. W rankingu wyprzedza nas 25 europejskich krajów

W najnowszym światowym zestawieniu innowacyjnych gospodarek Polska poprawiła swoją pozycję o jedno miejsce. Nie poprawiła nawet o jedno wśród krajów europejskich. Czy stagnacja to sukces, gdy wyprzedzają nas Malta, Łotwa, Bułgaria? 

Nie cichną echa sporu o odwołanie przez Ministra Nauki prof. Piotra Sankowskiego ze stanowiska szefa IDEAS NCBR, agendy do rozwijania projektów opartych o AI. Po jego odwołaniu rezygnacje złożyło także sześciu innych ekspertów zajmujących się badaniem sztucznej inteligencji w NCBR.

Sprawa stała się głośna i publiczna w weekend, gdy kilkuset naukowców stanęło w mediach społecznościowych w obronie jednego z najwybitniejszych polskich naukowców i wystosowało do premiera Donalda Tuska list otwarty w sprawie zrewidowania decyzji resortu Nauki i przywrócenia prof. Sankowskiego do pełnionej funkcji.

Polska szarża raczej słaba

O tym, jak bardzo Polska potrzebuje sprawnych działań rozwijających innowacje i specjalistów nad tym pracujących świadczą wyniki właśnie wydanego globalnego rankingu innowacyjności Global Innovation Index 2024 (GII’24). Ranking klasyfikuje najbardziej innowacyjne gospodarki świata i analizuje trendy w zakresie innowacji.

Top 5 rankingu to kraje rozwinięte: Szwajcaria, Szwecja, USA, Singapur i Wielka Brytania. Ranking wyróżnia także kraje, które rosły najszybciej w ciągu całej dekady. Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że są to kraje Azji: Chiny, Turcja, Indie, Wietnam i Filipiny.

W najnowszej edycji GII’24 Polska zajęła 40. pozycję na 133 kraje. Poprawiła swój wynik o jedno miejsce w stosunku do zestawienia z zeszłego roku. Wśród krajów europejskich jesteśmy na 25. pozycji.

Polska wypada lepiej pod względem wyników innowacji niż nakładów na innowacje. W tym roku Polska zajmuje 45. miejsce pod względem nakładów na innowacje, co jest wyższą pozycją niż w roku ubiegłym. Jednocześnie, Polska zajmuje 38. miejsce pod względem wyników innowacji i jest to wyniki gorszy niż rok wcześniej” – komentuje wyniki rankingu Urząd Patentowy RP.

Jak podaja autorzy raportu, 19 gospodarek osiągnęło przez rok lepsze wyniki w zakresie innowacji w stosunku do poziomu rozwoju. Najbardziej w rankingu wspięły się w ostatnich latach Arabia Saudyjska, Katar, Brazylia, Indonezja, Mauritius i Pakistan. Autorzy wyróżniają też kategorię „ponadprzeciętni innowatorzy” (ang. overperformers), wskazującą kraje szczególnie zaangażowane w innowacyjność – obok Indii, Pakistanu, Brazylii i Wietnamu stoi w niej Republika Mołdawii i Uzbekistan.

AI daje nam popalić

Czy zatem awans o jedno miejsce to w Polsce powód do radości? Tak. Czy to jest powód do dumy? Nie. NIe, gdy się popatrzy na ranking szeroko. Na liście wyprzedza nas aż 25 innych krajów z naszego kontynentu.

Nie, gdy ten „skok” o jedno miejsce na liście 133 krajów zestawimy z równoległym rankingiem, który koncentruje się na wyścigu AI, uzasadniony będzie znacznie mniejszy optymizm. Jak wskazuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE na swoim profilu na platformie X, w AI Global Index Polska zajęła w 2024 roku 36 miejsce na 83 analizowane kraje.

Spadek jest spektakularny – jeszcze rok temu nasz kraj zajmował miejsce 27.

Przez ten rok wyprzedziły nas np. Brazylia, Portugalia, Rosja, Turcja i Czechy – skomentował Andrzej Kubisiak.

W tym tempie rozwoju i przy takim podejściu do współpracy z badaczami w tej dziedzinie – których nie mamy tak wielu – szybko zobaczymy ogon.


Urząd Patentowy zwraca w komunikacie uwagę na mocne strony polskiej gospodarki wskazane w rankingu GII’24.

Autorzy raportu wskazują między innymi udział eksportu dóbr kreatywnych w handlu ogółem oraz liczbę wzorów przemysłowych w przeliczeniu na PKB”, podano.

Do słabych stron Polski GII’24 zalicza natomiast kwestie związane z przenoszeniem badań na dalszy etap rozwoju, na rynek (joint venture/strategic alliance deals/ PPP, GDP)

Co pokazał świat

Postęp technologiczny pozostał silny w 2023 r., szczególnie w dziedzinach związanych ze zdrowiem, jak sekwencjonowanie genomu, a także w zakresie mocy obliczeniowej i baterii elektrycznych. Wdrażanie technologii również się pogłębiło, szczególnie w zakresie 5G, robotyki i pojazdów elektrycznych.

– Tegoroczny GII ujawnia również pozytywne trendy w kluczowych wskaźnikach, w tym spadek globalnego ubóstwa oraz wzrost produktywności pracy i oczekiwanej długości życia – mówi Daren Tang, dyrektor generalny Światowej Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO), która publikuje rankingi GII.

Jak podaje WIPO, w 2023 roku postęp technologiczny był widoczny, zwłaszcza w dziedzinach związanych ze zdrowiem, jak np. sekwencjonowanie genomu, a także w zakresie mocy obliczeniowej i baterii elektrycznych.

– Następuje też ogromny postęp technologiczny zwłaszcza w 5G, robotyce i pojazdach elektrycznych – mówi Daren Tang.

Niestety, badanie globalnego rynku pokazało, że osłabła aktywność inwestycyjna funduszy venture capital (VC) – ich finansowanie było mniejsze o około 40 proc. (co autorzy raportu tłumaczą m.in. wyższymi stopami procentowymi). Spadły też nakłady na B+R i – co podkreśla Urząd Patentowy RP – liczba międzynarodowych zgłoszeń patentowych (PCT) oraz publikacji naukowych.

(grafika Informal Economy)

Warto przeczytać: