{"vars":{{"pageTitle":""Polska ma stabilne finanse", ale waloryzacji 500 plus nie będzie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","luka-vat","magdalena-rzeczkowska","ministerstwo-finansow","pkb","podarki","rodzina500plus"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"27 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":382044}} }
300Gospodarka.pl

„Polska ma stabilne finanse”, ale waloryzacji 500 plus nie będzie

Polska ma stabilne finanse, jest przestrzeń, by pewne wydatki ponosić. Nie ma jednak przestrzeni i planów do waloryzacji programu 500+ do 800 zł, poinformowała ministra finansów Magdalena Rzeczkowska.

– W 2021 r. znacząco ograniczyliśmy poziom deficytu – mamy wynik jeden z najlepszych w UE: 1,9 proc. PKB. Jesteśmy w zdecydowanie bezpiecznym miejscu. Średnio poziom długu w UE, w strefie euro to jest ponad 95 proc., my jesteśmy poniżej poziomów bezpieczeństwa i długu publicznego, wynikającego z naszej konstytucji 60 proc. i traktatu z Maastricht. To nie jest dramat, to nie jest kryzys, to nie jest Polska w ruinie. Polska ma stabilne finanse – powiedziała Rzeczkowska w rozmowie z Radiem Zet.

– Oczywiście, to nie oznacza absolutnie możliwości zadłużania się w nieskończoność, natomiast mamy przestrzeń fiskalną. Ja tylko przypomnę, że wzrost dochodów budżetowych, dochodów podatkowych przez ostatnie lata to są ogromne pieniądze. Luka VAT-owska spadła z 24 proc. na 4,3 proc. – więc jest ta przestrzeń; również po stronie dochodowej budżetu państwa, by pewne wydatki ponosić – dodała.

W październiku Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł na koniec 2021 roku 1,8 proc. PKB (wobec 6,9 proc. deficytu rok wcześniej). W kwietniu GUS szacował, że deficyt w tym ujęciu w ub.r. wyniósł 1,9 proc. PKB.

Na pytanie czy rząd dokona waloryzacji programu 500plus do wysokości świadczenia 800 złotych, Rzeczkowska odpowiedziała:

– Absolutnie nie – nie ma takiej przestrzeni, nie ma takich planów.

– Mamy inne wyzwania w tej chwili – wyzwania energetyczne, podnieśliśmy bardzo do 3 proc. [PKB] wydatki na obronność – tutaj są priorytety. Obronność, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo finansowe Polaków – powiedziała minister w rozmowie z Radiem Zet.

– Będę walczyć, by polskie finanse były stabilne. Będziemy proponować takie rozwiązania, które dla polskich finansów są bezpieczne – dodała.

Przed wakacjami rzecznik rządu Piotr Müller nie wykluczył w przyszłości modyfikacji świadczenia 500plus, ale zaznaczył, że w chwili obecnej żadna decyzja w tym zakresie nie została podjęta.

Podwyżki stóp procentowych: „są dwie strategie”. Członkini RPP zabiera głos