{"vars":{{"pageTitle":"Polska podpisała umowę na 3 kolejne niszczyciele min Kormoran II","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","polityka","przemysl-obronny","przemysl-stoczniowy","wojna","wojsko","wydatki-na-wojsko"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"27 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":318279}} }
300Gospodarka.pl

Polska podpisała umowę na 3 kolejne niszczyciele min Kormoran II

Pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego dla Marynarki Wojennej RP zakłada umowa, którą podpisał wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

„Miałem sposobność podpisać dziś umowę w sprawie wyposażenia Marynarki Wojennej w trzy kolejne niszczyciele min. Oprócz jednego okrętu, który jest już w służbie, niebawem kolejne trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Za kilka tygodni ORP Albatros trafi właśnie do tej jednostki, a jesienią tego roku ORP Mewa. Natomiast trzy kolejne okręty wyprodukowane przez polską stocznię trafią do Marynarki Wojennej już jako okręty produkowane seryjnie” – powiedział Błaszczak w Świnoujściu, cytowany w komunikacie.

Przedmiotem podpisanej umowy jest pozyskanie trzech kolejnych nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 (typ Kormoran II) wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Razem z prototypowym okrętem serii ORP Kormoran oraz seryjnymi jednostkami ORP Mewa i ORP Albatros będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027 i wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców (8 Flotylla Obrony Wybrzeża).

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).