{"vars":{{"pageTitle":"Produkcja w przemyśle na plusie. Ale perspektywy na kolejne miesiące mniej optymistyczne","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane-makroekonomiczne","gospodarka","gus","najnowsze","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":342917}} }
300Gospodarka.pl

Produkcja w przemyśle na plusie. Ale perspektywy na kolejne miesiące mniej optymistyczne

Produkcja sprzedana w przemyśle wzrosła w lipcu w ujęciu rocznym o 7,6 procent. Ale już w ujęciu miesięcznym spadła – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 6,5 procent.

Wyniki są lepsze, jeśli wykluczyć działanie czynników sezonowych:

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lipcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 10,2 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z czerwcem – podał GUS.

Powrót do trendu

Lipcowy odczyt to nieco mniej, niż szacowali analitycy. Konsensus rynkowy dotyczący wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym wynosił 7,8 procent.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu. Największy – bo aż o 45,4 proc. – w wydobyciu węgla. O 20,4 proc. wzrosła produckją samochodów, przyczep i naczep, a o 19 proc. produkcja innych maszyn i urządzeń.

Spadła natomiast produkcja trwałych dóbr konsumpcyjnych – o 7,3 proc. w ujęciu rocznym.

Lipcowy odczyt dotyczący produkcji wypadł zdaniem analityków mBanku „przyzwoicie”:

Spodziewali się oni wyniku na poziomie 6,3 proc. rok do roku:

Niżej prognozujemy też wynik produkcji przemysłowej (my 6,3 proc. rok do roku, konsensus 7,8 proc. rok do roku). Spowolnienia ciąg dalszy. Prognozujemy kontynuację powrotu do trendu co implikuje już relatywnie niskie dynamiki roczne – pisali przed publikacją wyników.

Jednak na to, że Polska mimo wszystko powraca do wieloletniego trendu – po okresach rozpędzonej gospodarki – wskazują także ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, pomimo niezłego lipcowego wyniku, perspektywy na kolejne miesiące dla polskiego przemysłu są raczej słabe:

Polecamy też: