{"vars":{{"pageTitle":"Polska wydała 18% więcej pieniędzy na rozwój innowacji. I tak wciąż jesteśmy w ogonie Europy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-i-rozwoj","jaroslaw-gowin","mrpit","polska","przedsiebiorstwa","uczelnie-wyzsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69462}} }
300Gospodarka.pl

Polska wydała 18% więcej pieniędzy na rozwój innowacji. I tak wciąż jesteśmy w ogonie Europy

Według opublikowanych dzisiaj danych GUS w 2019 roku nakłady krajowe brutto na działalność badawczą i rozwojową (B+R) wzrosły w stosunku do poprzedniego roku o 18,1 proc. Przekroczyły tym samym 30 mld złotych.

Wskaźnik intensywności prac w zakresie badań i rozwoju wzrósł do 1,32 proc. W 2018 roku wynosił 1,21 proc. Ten wskaźnik stanowi udział nakładów krajowych brutto na działalność w obszarze B+R w PKB.

„To efekt wszystkich reform podejmowanych, aby zwiększyć poziom innowacyjności naszego kraju, w tym głównie tych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych, które zachęcają przedsiębiorców do podejmowania prac badawczo-rozwojowych. Stymulują one tworzenie i rozwój innowacji. Przykładem takich rozwiązań jest ulga podatkowa B+R oraz ulga IP Box” – mówi wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

Wśród sektorów wykonawczych sektor przedsiębiorstw przeznaczył na prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych najwięcej, bo aż 19 miliardów złotych. Stanowiło to 62,8 proc. nakładów krajowych brutto na tę działalność, wobec 66,1 proc. w 2018 roku.


Czytaj także: Interaktywna mapa zakażeń koronawirusem w Polsce według powiatów


Drugim pod względem wielkości nakładów sektorem jest szkolnictwo wyższe (35,6 proc.). W porównaniu z poprzednim rokiem, w 2019 roku nastąpił wzrost nakładów na działalność B+R dla wszystkich – poza rządowym – sektorów wykonawczych. Przy czym największy odnotowano w sektorze szkolnictwa wyższego (32,7 proc.). Biorąc pod uwagę skalę inwestycji w badania i rozwój równie pozytywnie oceniany jest wzrost o 12,3 proc. w sektorze przedsiębiorstw.

Głównymi sektorami finansującymi badania naukowe i prace rozwojowe w 2019 roku był sektor przedsiębiorstw oraz sektor rządowy, których środki stanowiły odpowiednio 50,7 proc. oraz 38,8 proc. wszystkich nakładów wewnętrznych na działalność w zakresie badań i rozwoju.

Korzystne zmiany w zakresie tej działalności widać również na przykładzie systematycznie poprawiających się danych dotyczących liczby podmiotów w działalności badań i rozwoju oraz personelu zaangażowanego w działalność badawczo-rozwojową.

Choć pod względem wskaźnika intensywności prac B+R Polska odstaje od unijnej średniej (w 2018 roku relacja GERD (nakładów na działalność badawczo-rozwojową) do PKB dla UE-28 wynosiła 2,11 proc.), dystans ten jest systematycznie nadrabiany. Tp głównie dzięki utrzymującej się wysokiej dynamice wzrostu nakładów, zwłaszcza sektora przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy dostrzegają potrzebę inwestowania w prace badawcze i rozwojowe oraz korzyści płynące z tego tytułu, co ma odzwierciedlenie w wysokości środków przeznaczanych na ten cel. Wyniki zaprezentowane przez GUS można odczytać jako dowód pozytywnego odbioru przez firmy dotychczasowych zmian w prawie.

Telewizja musi odpowiedzieć na to, co się dzieje w internecie, bo straci reklamodawców [WYWIAD]