{"vars":{{"pageTitle":"Polska z najwyższymi nakładami na obronność. Na wojsko wydajemy najwięcej w NATO","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300grafika","estonia","main","najnowsze","nato","pkb","polska","stany-zjednoczone","wydatki-na-obronnosc"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714949}} }
300Gospodarka.pl

Polska z najwyższymi nakładami na obronność. Na wojsko wydajemy najwięcej w NATO

Wydatki obronne w Polsce na poziomie 4,12 proc. PKB to zdecydowanie najwięcej porównaniu z innymi członkami Sojuszu. Estonia, która w zestawieniu NATO zajęła drugie miejsce, wyda na wojsko 3,43 proc. PKB, a Stany Zjednoczone (trzecie miejsce) 3,38 proc. PKB.

Średnia dla NATO to 2,71 proc.

– Kwoty te reprezentują płatności dokonane przez rząd krajowy, które zostały lub zostaną dokonane w trakcie roku podatkowego w celu zaspokojenia potrzeb jego sił zbrojnych, sił sojuszników lub Sojuszu – czytamy w komunikacie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

W ujęciu nominalnym wydatki na obronność Polski szacowane są w tym roku na 151,24 mld zł wobec 111,26 mld zł w ub.r.

Zobowiązanie sprzed lat

W 2014 roku szefowie państw i rządów NATO zobowiązali się przeznaczać 2 proc. swojego krajowego PKB na wydatki obronne, aby zapewnić ciągłą gotowość wojskową Sojuszu. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję oraz w obliczu szerszej niestabilności geopolitycznej na Bliskim Wschodzie.

– Zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronność z 2014 roku opiera się na wcześniejszym zobowiązaniu do spełnienia wytycznej 2 proc. PKB, uzgodnionej w 2006 roku przez ministrów obrony NATO. Wytyczna dotycząca 2 proc. PKB jest ważnym wskaźnikiem politycznej determinacji poszczególnych sojuszników do przyczyniania się do wspólnych wysiłków obronnych NATO – wskazuje Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Aby zapewnić, że te fundusze są wydawane w najbardziej efektywny i skuteczny sposób na pozyskiwanie i wdrażanie nowoczesnych zdolności, sojusznicy NATO uzgodnili również, że co najmniej 20 proc. wydatków obronnych powinno być przeznaczone na nowy sprzęt.

– W 2024 r. dwie trzecie członków Sojuszu osiągnie lub przekroczy cel polegający na inwestowaniu co najmniej 2 proc. PKB w obronność, w porównaniu z zaledwie trzema członkami Sojuszu w 2014 r. W ciągu ostatniej dekady członkowie NATO w Europie stale zwiększali swoje zbiorowe inwestycje w obronność – z 1,47 proc. ich łącznego PKB w 2014 r. do 2 proc. w 2024 r., kiedy zainwestują łącznie w obronność ponad 380 mld dolarów – podało NATO w komunikacie.

To też może Cię zainteresować: