{"vars":{{"pageTitle":"Polski PKB znowu rośnie. GUS ujawnił, co teraz napędza gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","makroekonomia","najnowsze","pkb"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":635027}} }
300Gospodarka.pl

Polski PKB znowu rośnie. GUS ujawnił, co teraz napędza gospodarkę

PKB w Polsce wzrósł w III kwartale o 0,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podał Główny Urząd Statystycznych. Tym samym potwierdził wstępny odczyt z połowy listopada.

W danych wstępnych GUS szacował, że polska gospodarka znów zaczęła rosnąć po dwóch kwartałach spadków. Tym razem jednak urząd podał szczegółowe informacje o strukturze wzrostu gospodarczego.


Zobacz: PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]


Dane GUS rozstrzygają też, czy w Polsce występowała tzw. recesja techniczna. Zgodnie z podręcznikową definicją PKB musiałby spadać przez dwa kwartały z rzędu, by mówić o recesji. Według danych GUS w I kwartale mieliśmy wzrost gospodarczy  o 1,1 proc. w porównaniu z IV kwartałem. W II kwartale PKB również wzrósł, o 0,3 proc. W III kwartale kwartalny wzrost PKB wyniósł 1,5 proc.

Jak się kształtowała dynamika PKB w ostatnich 20 latach pokazuje natomiast wykres poniżej. To dane w ujęciu rok do roku.

Punkt zwrotny dla gospodarki

Ekonomiści komentując już wstępne dane GUS zwracali uwagę, że gospodarka jest w punkcie zwrotnym: po dwóch kwartałach dekoniunktury nadchodzi ożywienie. Choć podkreślali, że nadal jest ono słane. W nadchodzących miesiącach gospodarka powinna jednak przyspieszać.

Według danych GUS polską gospodarkę w III kwartale napędzał handel zagraniczny ( różnica między wzrostem eksportu i importu dołożyła 5,9 pkt procentowego do dynamiki wzrostu), inwestycje (dołożyły 1,2 pkt proc.) i konsumpcja prywatna, która wcześniej była głównym hamulcowym PKB (0,5 pkt proc.). Za to w dół gospodarkę ściągał tym razem przede wszystkim spadek zapasów w firmach (odjął 7,7 pkt procentowego).

Z informacji GUS wynika również, że konsumpcja prywatna, która zwykle jest jednym z głównych motorów wzrostu PKB, znów była nad kreską po dwóch kwartałach spadków. W III kwartale wzrosła o 0,8 proc. rok do roku. Wyraźnie odbiły też inwestycje rosnąc o 7,2 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozuje wzrost PKB Polski na ten rok na poziomie 0,4 proc. i jego przyspieszenie do 2,6 proc. w przyszłym roku oraz do 2,9 proc. w 2025 roku

Polecamy: