{"vars":{{"pageTitle":"Polski przemysł odporny na drugą falę pandemii. Ratują go zamówienia z zagranicy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","indeksy","millennium-bank","pmi","polska","prognoza","przemysl"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"4 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":74193}} }
300Gospodarka.pl

Polski przemysł odporny na drugą falę pandemii. Ratują go zamówienia z zagranicy

Indeks PMI, który obrazuje koniunkturę w krajowym przemyśle, wzrósł w grudniu do 51,7 pkt. Sektor przemysłu okazał się względnie odporny na skutki drugiej fali pandemii i utrzymuje się na ścieżce rozwoju.

Grudniowy wzrost do 51, 7 odnotowano z listopadowego 50,8 pkt.

Wzrost zamówień z zagranicy

Czynnikiem sprzyjającym poprawie nastrojów w polskim przemyśle był wzrost zamówień, przede wszystkim z zagranicy. W grudniu rosły one w drugim najszybszym tempie w ciągu ostatnich trzech lat – skomentowali w swojej analizie eksperci banku Millennium.

Przedsiębiorcy zwracali uwagę na rosnący popyt z krajów europejskich oraz azjatyckich. To świadectwo odbudowy globalnego handlu zagranicznego.

Wzrost presji cenowej

Pomimo zwyżki zamówień polska produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu i to w najszybszym tempie od czerwca. To skutek niedoborów siły roboczej oraz rosnących opóźnień w dostawach surowców.

Z rosnącymi cenami surowców, a także niższą ich dostępnością wiązał się także wzrost presji cenowej. Po stronie kosztów inflacja była najwyższa od kwietnia 2011 roku.

Rosnące koszty udało się częściowo zostały przerzucone na odbiorców, co znalazło odzwierciedlenie w wyższej inflacji wyrobów gotowych – pisze Millennium Bank.

Pozytywne prognozy

Pomimo słabszych wyników bieżącej produkcji, prognozy polskich producentów odnośnie przyszłej produkcji istotnie się poprawiły się. Także optymizm biznesowy w grudniu był najwyższy od maja 2018.

Pozytywne nastroje firmy uzasadniały planami wprowadzenia nowych produktów oraz nadziejami na ożywienie gospodarcze po opanowaniu pandemii. Indeks PMI dla polskiego przemysłu potwierdza więc jego dobrą kondycję w ostatnich miesiącach minionego roku.


Czytaj również: Jakoś to będzie! 7 pozytywnych prognoz na 2021 r.


Wyniki indeksu PMI, w połączeniu z danymi wysokiej częstotliwości za październik i listopad dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki w odczycie PKB za cały czwarty kwartał 2020 roku. Końcówka roku 2020 minęła więc w pozytywnych nastrojach, co stanowi dobry punkt startowy na nowy rok.

“Utrzymująca się pandemia wciąż pozostaje głównym czynnikiem ryzyka dla gospodarki, jednak rozpoczęcie procesu szczepień daje szanse na poprawę oczekiwań. Co prawda osiągnięcie skali szczepień dającej stadną odporność to perspektywa kilku kwartałów, jednak zmniejszenie ryzyka kolejnych lockdownów daje szanse na poprawę nastrojów, która jest kluczowa z punktu widzenia konsumpcji i inwestycji” – podsumowują eksperci Millennium Banku.

Dodruk pieniędzy przez NBP, wysoka inflacja i solidny wzrost PKB – te czynniki będą napędzać polską giełdę w 2021