{"vars":{{"pageTitle":"Polskie firmy wezmą udział w budowie elektrowni jądrowej. Są pierwsze kontrakty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bechtel","elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-jadrowa","najnowsze","polski-program-energetyki-jadrowej"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":680300}} }
300Gospodarka.pl

Polskie firmy wezmą udział w budowie elektrowni jądrowej. Są pierwsze kontrakty

Amerykańska firma Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami, które wezmą udział w projekcie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. To Energoprojekt-Katowice, Prochem i Summa Linguae.

Bechtel tworzy razem z Westinghouse konsorcjum odpowiedzialne za budowę elektrowni w Lubiatowie-Kopalinie na Pomorzu. Zgodnie z założonym harmonogramem, pierwszy blok elektrowni jądrowej ma być gotowy w 2033 roku.

Energoprojekt-Katowice będzie świadczyć usługi w zakresie regulacji i standardów oraz wsparcia w wydawaniu pozwoleń środowiskowych. Zadaniem firmy Prochem będzie zapewnienie wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej, podaje Bechtel.

Amerykanie zatrudnili też polską firmą do wykonywania tłumaczeń przy projekcie. Tym zajmie się Summa Linguae.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Bechtel od 70 lat jest liderem realizacji projektów z zakresu energetyki jądrowej. Jedną z najważniejszych lekcji z tego okresu jest fakt, że kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu mają właśnie partnerstwa na poziomie lokalnym. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i pobudzi rozwój gospodarczy kraju – skomentował Jared DeMeritt, dyrektor projektu w Bechtel, cytowany w komunikacie.

Potencjalny zasięg tego projektu jest niezwykły i tworzy perspektywę szerokiej współpracy z polskim łańcuchem dostaw. Mamy nadzieję, że do grona polskich dostawców dołączą wkrótce kolejne firmy – dodała Margaret Jackson, menedżer ds. łańcucha dostaw w Bechtel.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Czytaj także: