W Krakowie ciepło może być w przyszłości produkowane przez wielkoskalowe pompy ciepła. Umowę w tej sprawie podpisały PGE Energia Ciepła i krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Do produkcji ciepła firmy chcą wykorzystać między innymi ścieki. Umowa przewiduje powołanie nowej spółki w tym celu.
– PGE Energia Ciepła aktywnie bada i wykorzystuje potencjał nowych technologii, możliwych do wykorzystania pod kątem budowy źródeł ciepła. Współpracując z Miastem Kraków dbamy o zrównoważony i niskoemisyjny rozwój miasta – komentuje prezes PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.
Pompa ciepła w oczyszczalni
– Dużą szansę na poprawę bilansu energetycznego, a tym samym procesów dekarbonizacji krakowskiego ciepłownictwa upatrujemy w docelowym wykorzystywaniu ciepła odpadowego między innymi z oczyszczalni ścieków – mówi prezes MPEC Marian Łyko.
Spółki wskazują, że ścieki mają ogromny potencjał pod kątem energetycznym. Można z nich odzyskiwać energię cieplną przy użyciu pomp ciepła.
Nowa spółka będzie miała za zadanie zaprojektować i wybudować nową instalację. Pompa ciepła ma powstać w krakowskiej oczyszczalni ścieków.
Proces dekarbonizacji
– Celem nadrzędnym jest proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Dodatkowo realizacja projektu wpisuje się w założenia polityki Miasta Krakowa, ukierunkowanej na osiągnięcie neutralności klimatycznej miasta do 2050 r. – podsumowano w materiale.
Wiele miast na świecie już dziś wykorzystuje ścieki do produkcji ciepła. W Europie przykładem może być Oslo czy Hamburg. W Azji – Tokio czy Pekin.