{"vars":{{"pageTitle":"Ponad połowa działów przemysłu ze wzrostami produkcji sprzedanej. Najnowsze dane GUS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["glowny-urzad-statystyczny","gus","najnowsze","naprawa-maszyn","produkcja","produkcja-urzadzen-elektrycznych","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":630183}} }
300Gospodarka.pl

Ponad połowa działów przemysłu ze wzrostami produkcji sprzedanej. Najnowsze dane GUS

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 21 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w październiku 2023 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak wynika ze wstępnych danych dotyczących produkcji sprzedanej w październiku 2023 w porównaniu z październikiem ubiegłego roku.

Które działy odnotowały wzrosty?

Wzrosty odnotowano w 21 działach na 34. Mowa o takich działalnościach jak naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń (wzrost o 19,6 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wzrost o 17,2 proc.), produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (wzrost o 7,5 proc.), produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (wzrost o 4,3 proc.).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Wzrosty dotyczą też produkcji maszyn i urządzeń, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz produkcji wyrobów z metali, odpowiednio 4,1 proc., 4 proc., 3,2 proc.

Produkcja urządzeń elektrycznych z największym spadkiem

Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem 2022 roku, wystąpił w 13 działach. Największy, o 16,6 proc., dotyczy produkcji urządzeń elektrycznych.

Poza tym spadła produkcja w takich działach jak: komputery, wyroby elektroniczne i optyczne – o 13 proc., papier i wyroby z papieru – o 10,1 proc., wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych oraz wyroby z drewna, korka, słomy i wikliny – po 5 proc., metali – o 4 proc.

To też może Cię zainteresować: