{"vars":{{"pageTitle":"Ponad połowa firm w UE inwestuje w działania na rzecz klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["europejski-bank-inwestycyjny","innowacje","inwestycje","klimat","kryzys-energetyczny","najnowsze","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":394045}} }
300Gospodarka.pl

Ponad połowa firm w UE inwestuje w działania na rzecz klimatu

Ponad połowa firm w UE już zainwestowała w działania na rzecz klimatu. Taka sama część unijnych przedsiębiorstw planuje zielone inwestycje w kolejnych 3 latach. To wyniki ankiety przeprowadzonej wśród firm przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

EBI przeprowadzał badanie dotyczące decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez firmy od kwietnia do lipca 2022 roku. Z badania wynika, że bardzo duża część firm z UE już uwzględnia w swojej polityce inwestycyjnej działania na rzecz klimatu i planuje to robić w przyszłości.

Inwestycje w klimat

Europejskie firmy poczyniły postępy w inwestowaniu w projekty na rzecz klimatu. Projekty te obejmują chociażby działania adaptacyjne czy łagodzące skutki ocieplenia klimatu – wskazuje EBI.

Jak wynika z raportu, w całej UE już 53 proc. firm zainwestowało już w przeciwdziałanie skutkom zjawisk pogodowych i proces ograniczania emisji dwutlenku węgla. Ponadto ponad połowa firm planuje zainwestować w działania na rzecz klimatu w ciągu najbliższych trzech lat.

Jeśli chodzi o to, w co konkretnie inwestują unijne firmy, największą popularnością cieszy się recykling oraz sposoby na zmniejszanie ilości odpadów. W to inwestuje prawie dwie trzecie firm (64 proc.) – podaje EBI.

Ponad połowa (57 proc.) firm inwestuje w efektywność energetyczną, a jedna trzecia (32 proc.) w nowe technologie i nowe, mniej emisyjne obszary biznesu.

Pozytywne są też dane pokazujące, ile przedsiębiorstw już podjęło jakiekolwiek działania  w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W UE to 88 proc. firm – wskazują autorzy raportu.

Zagrożenia dla innowacji

Z badania wynika jednak również, że obecna sytuacja geopolityczna i gospodarcza stwarza pewne zagrożenia dla nowych inwestycji. Chodzi o wojnę w Ukrainie, wysoką inflację, kryzys energetyczny oraz zacieśnienie polityki monetarnej. Z ich efektami muszą mierzyć się firmy praktycznie w całej UE.

Ankietowane przedsiębiorstwa okazały się mieć w rezultacie negatywne oczekiwania dotyczące koniunktury. Z poziomu plus 27 proc. indeks oczekiwań spadł do poziomu minus 53 proc. To świadczy o pesymizmie firm co do tej kwestii. Postrzeganie perspektyw biznesowych w sektorze również wykazuje trend negatywny (spadek z poziomu 34 proc. do 3 proc.).

Jak pokazuje raport, ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na innowacyjność firm. Dane z badania EBI wskazują chociażby na już rosnącą lukę innowacyjną UE w stosunku do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie 19 proc. mniej firm z Unii niż z USA zgłasza inwestycje w innowacje. W tym roku nowe produkty lub usługi wprowadziła ok. jedna trzecia (34 proc.) firm z UE, podaje raport. W 2021 roku odsetek ten wynosił 36 procent.

Pandemia koronawirusa i wojna za naszą wschodnią granicą nie mogą zatrzymać ani rozpoczętej cyfryzacji ani transformacji energetycznej. Musimy ten trudny czas przekuć w szansę dla gospodarki UE i uniezależnić ją od zewnętrznych dostawców energii i technologii –  komentuje wyniki badania wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.


Polecamy też: Gdzie kraje UE pozbywają się swoich śmieci? Tam, gdzie latacie na urlop


Nowy wstrząs powinien być kolejnym bodźcem. Reakcja na szok energetyczny powinna stanowić podstawę bardziej wydajnego i niezawodnego rynku energii UE oraz przekierować finansowanie na ekologiczne innowacje – stwierdza z kolei główna ekonomistka EBI Debora Revoltella.

Aby wesprzeć inwestycje na rzecz klimatu, EBI planuje więc do 2027 roku zmobilizować do 115 mld euro na nowe inwestycje wspierające plan REPowerEU  – powiedział wiceprezes EBI Ricardo Mourinho Félix.


Polecamy też: