{"vars":{{"pageTitle":"Ponad połowa Polaków wyjedzie na wakacje. Część z nich musi pożyczyć pieniądze na ten cel","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bedzietni","mlodzi-ludzie","najnowsze","panel-badawczy","pozyczki","urlop","wyjazd-wakacyjny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":717105}} }
300Gospodarka.pl

Ponad połowa Polaków wyjedzie na wakacje. Część z nich musi pożyczyć pieniądze na ten cel

Ponad 56 proc. Polaków planuje wyjazd wakacyjny, a 39 proc. z nich wyda w tym roku więcej na ten cel. Jest też niemała grupa osób, która żeby wyjechać na urlop będzie musiała się zadłużyć.

To najważniejsze wnioski z badania przeprowadzonego w czerwcu przez prof. Dominikę Maison na panelu Ariadna. wynika z nich również, że około 9 proc. Polaków nie będzie w tym roku stać na przerwę urlopową. Jednak nawet oni nie zrezygnują oni z wakacji, ale pożyczą pieniądze z banku, od rodziny i znajomych albo z pracy.

Z badania wynika także, że dużo zależy od statusu społecznego i sytuacji rodzinnej. Największą grupą osób, które planują tegoroczny wyjazd są osoby z wyższym wykształceniem. Stanowią oni 66 proc. wszystkich planujących urlop. Raptem 35 proc. osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym wybierze się w tym roku na odpoczynek. Znaczenie przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe ma fakt, czy posiada się potomstwo. 65 proc. osób, które mają dziecko do 18 roku życia planuje letni urlop. Na wakacje zdecyduje się mniej osób bezdzietnych (51 proc.).


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Mimo wynikającego z inflacji dużego wzrostu cen w Polsce, cały czas ponad połowa Polaków planuje w tym roku wyjazd wakacyjny w okresie letnim – podkreśla prof. Dominika Maison.

Koszt wyjazdu wzrasta

Koszt wyjazdu urlopowego z roku na rok rośnie. Polacy liczą się z tą ewentualnością i w tym roku 39 proc. z nich zakłada, że wyda więcej niż roku temu, a 37 proc. planuje wydać tyle samo.

I tak budżet ograniczą głównie osoby z niższym wykształceniem (24 proc.), co wynika z ich mniejszych zasobów finansowych. Na większe wydatki decydują się osoby ze średnim i wyższym wykształceniem.

Od kogo pożyczają Polacy?

Wynik badania pokazał, że 16 proc. Polaków miało okazję pożyczać pieniądze na pokrycie kosztów wyjazdu na wczasy. Natomiast już 9 proc. rodaków ma w planach pożyczkę na tegoroczne wakacje. Jeśli chodzi o przedział wiekowy to najczęściej pożyczają młodzi ludzie, w przedziale wiekowym od 25-44 lat, którzy stanowią 15 proc. wszystkich pożyczających. Także osoby z dziećmi decydują się na pożyczki (17 proc.). U osób bezdzietnych i po 55 roku życia wynosi to tylko kilka procent.

Ci, którzy już się zdecydowali na pożyczkę na wyjazd urlopowy najczęściej wskazywali banki (42 proc.) jako źródło finansowania. Tyle samo procent Polaków pożyczy pieniądze od rodziny. Rzadziej pożyczą od znajomych i z miejsca pracy, co równo wskazali po 16 proc. Firmy pożyczkowe wskazało 9 proc. badanych.

Zdaniem prof. Dominiki Maison często zaciąganie pożyczek wynika z materialistycznego podejścia do życia. To ludzie, którzy są nastawieni na sukces i wartości materialne z większą łatwością decydują się na wakacyjne pożyczki. Dlatego oni decydują się na droższe wakacje, zamiast je dopasować do swojego budżetu.

Ariadna to ogólnopolski panel badawczy, który zbiera opinię Polaków na różne tematy dot. ich codziennego życia. Badanie zostało przeprowadzone na grupie reprezentatywnej od 18 roku życia wzwyż w czerwcu 2024 roku.

Polecamy: