{"vars":{{"pageTitle":"Portret Marilyn Monroe sprzedany. Obraz Andy'ego Warhola stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andy-worhol","dom-aukcyjny-christies","dzielo-sztuki","marilyn-monroe","rynek-sztuki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"10 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":302653}} }
300Gospodarka.pl

Portret Marilyn Monroe sprzedany. Obraz Andy’ego Warhola stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku

Kultowy obraz Marilyn Monroe autorstwa Andy’ego Warhola został sprzedany na aukcji Christie’s w Nowym Jorku za 195 milionów dolarów. To uczyniło go najdroższym dziełem sztuki z XX wieku, jakie kiedykolwiek sprzedano.

Praca Warhola stała się także najdrożej sprzedanym amerykańskim dziełem sztuki.

Obraz Shot Sage Blue Marilyn został namalowany przez Warhola w 1964 roku. Do stworzenia pracy artysta wykorzystał słynną fotografię Marilyn Monroe.

Przed aukcją dom aukcyjny Christie’s podał, że obraz Marilyn jest „jednym z najrzadszych i najbardziej transcendentnych obrazów, jakie kiedykolwiek powstały”.

Aukcja zakończyła się ceną sprzedaży w wysokości 170 mln dolarów. Łączny koszt pracy Warhola – po uwzględnieniu podatków i opłat – wyniósł 195 mln dolarów.

Poprzednia rekordowa cena amerykańskiego dzieła sztuki wynosiła 110,5 miliona dolarów za obraz czaszki namalowany w 1982 roku przez Jean-Michaela Basquiata.

Ostateczny koszt portretu Marilyn Monroe przebija także poprzedni rekord dzieła sztuki z XX wieku, ustanowiony w 2015 roku, kiedy obraz Pabla Picassa z 1955 roku – Les Femmes d’Alger (wersja O) – sprzedano za 179,4 mln dolarów (po uwzględnieniu opłat).

Na tegorocznej aukcji obraz Warhola kupił amerykański kolekcjoner dzieł sztuki Larry Gagosian, który jest właścicielem sieci galerii sztuki – podaje Bloomberg.

Według Christie’s, cały dochód ze sprzedaży trafi do szwajcarskiej fundacji Thomasa i Doris Ammann w Zurychu, która pracuje nad tworzeniem programów opieki zdrowotnej i edukacji dla dzieci na całym świecie.

Poniedziałkowa aukcja była pierwszą z serii aukcji dzieł sztuki zaplanowanych przez Christie’s i Sotheby’s na najbliższe dwa tygodnie. Aukcje te uważane są za test kondycji rynku sztuki luksusowej w epoce po pandemii.