{"vars":{{"pageTitle":"Powstanie atomowa spółka Solorza i Sołowowa. Jest zgoda na koncentrację","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["atom","energetyka","energia-jadrowa","michal-solowow","ms-innovation-pulse","smr","synthos","uokik","ze-pak","zygmunt-solorz-zak"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205673}} }
300Gospodarka.pl

Powstanie atomowa spółka Solorza i Sołowowa. Jest zgoda na koncentrację

Spółki ZE PAK i MS Innovation Impulse dostały zgodę UOKiK na koncentrację. Doprowadzi to do powstania podmiotu, który zajmie się atomem.

„Spółki ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), [należąca do miliardera Zygmunta Solorz-Żak – red.], oraz austriacka MS Innovation Pulse (wehikuł inwestycyjny miliardera Michała Sołowowa) dostały od urzędu antymonopolowego zgodę na koncentrację” – informuje portal green-news.pl, który dotarł do tej informacji.

W efekcie może powstać spółka joint-venture Power Plant Pątnów. Ma ona rozwijać małe reaktory atomowe modułowe, zwane SMR. “Inwestorzy szacują, że koszt projektu to 4,8 mld zł. Będą go finansować wspólnie proporcjonalnie do udziałów w zawiązywanej właśnie spółce celowej” – podaje portal green-news.

SMR w Polsce – o co chodzi?

SMR to po prostu małe elektrownie atomowe, których zaletą jest stabilność dostaw energii ( w odróżnieniu od OZE) połączona z czystą energią (brak emisji oznacza brak opłat za emisje CO2).

Rozwiązanie wzbudza zainteresowanie wielu podmiotów w Polsce, ponieważ jest możliwe do sfinansowania przez pojedyncze przedsiębiorstwo, a także może zostać zrealizowane przed końcem dekady. Jak podał dostawca technologi GE Hitachi, początek inwestycji w Polsce może mieć miejsce już w 2026 roku, a ich zakończenie przed 2030 rokiem.

SMR-ami interesuje się przede wszystkim przemysł energochłonny. W Polsce kroki w kierunku rozwoju tej technologii podejmują nie tylko ZE PAK i Synthos Green Energy (spółka Sołowowa), ale także KGHM, Unimot, Ciech oraz Orlen.

Więcej o rozwoju SMR w Polsce piszemy tutaj: