{"vars":{{"pageTitle":"Dwa razy więcej pozwów w sprawie zmian klimatu. Cierpią miliony osób","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["300klimat","klimat","najnowsze","pozwy","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"27 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":598397}} }
300Gospodarka.pl

Pozew do sądu za zmiany klimatu. Liczba takich spraw na świecie szybko rośnie

Liczba spraw sądowych, związanych ze zmianami klimatycznymi wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu pięciu lat. Ich skutki – od kurczących się zapasów wody po fale upałów – dotykają coraz więcej osób.

Według raportu Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP) i Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, który śledzi trwające sprawy klimatyczne w globalnej bazie danych, w ciągu ostatnich pięciu lat wniesiono ponad 2100 pozwów związanych z klimatem – podaje Reuters.


Polecamy: Pozew przeciwko państwu za zmiany klimatu? „Wprawiliśmy proces w ruch” [WYWIAD]


Według raportu w 2017 r. udokumentowano tylko 884 przypadki w 24 jurysdykcjach.

Obserwujemy ogromny wzrost liczby spraw – mówi agencji Maria Antonia Tigre, starszy specjalista ds. globalnych sporów klimatycznych w Columbia’s Sabin Center. Jak dodaje, liczba spraw składanych rocznie podwoiła się w ciągu ostatnich pięciu lat.

Najwięcej, bo 1500 pozwów, złożono w Stanach Zjednoczonych. Ale i inne kraje zaczynają odnotowywać wzrost. Jak podają autorzy raportu, 17 proc. spraw zgłoszono w krajach rozwijających się. Przodują wśród nich Brazylia i Indonezja. Pozwy wnoszą także działacze klimatyczni – w imieniu dzieci, nastolatków i młodych dorosłych.


Czytaj także: Tutaj jest najgoręcej. Oto mapa ekstremalnych temperatur w Europie


Liczba pozwów będzie rosła w przyszłości – tego spodziewają się eksperci i organizacje ekologiczne. Więcej spraw zgłaszanych jest przez grupy tzw. wrażliwe społecznie, które cierpią z powodu zmian klimatu.

Rządy nie biorą odpowiedzialności

Opinia publiczna oczekuje właściwego stanowiska i ograniczenia emisji od rządów swoich państw. Gdy instytucje umywają ręce, pozostaje zwrócić się do sądu.

I tak, w przełomowym orzeczeniu z 2021 r., holenderski sąd nakazał Shellowi ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 45 proc. w stosunku do poziomu z 2019 r. do 2030 r.

Inna sprawa: tysiące starszych Szwajcarek wniosło sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Twierdziły, że „żałośnie nieadekwatne” działania ich rządu w dziedzinie klimatu naruszyły ich prawa człowieka.

Reuters podaje, że wiele spraw dotyczy zarzutów tzw. greenwashingu. Niektórzy starają się pociągnąć rządy do odpowiedzialności za nieegzekwowanie polityki klimatycznej.

Więcej o zmianach klimatu piszemy tutaj: