{"vars":{{"pageTitle":"Pozwy o WIBOR w sądach. Banki podają dane o liczbie spraw","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","finanse-osobiste","kredyty","najnowsze","oprocentowanie","wibor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":446862}} }
300Gospodarka.pl

Pozwy o WIBOR w sądach. Banki podają dane o liczbie spraw

Liczba pozwów podważających stawkę WIBOR, składanych przez kredytobiorców przeciwko bankom, jest na razie niewielka. Znacznie więcej jest reklamacji i wezwań przedsądowych w sprawie stosowania WIBOR-u przez banki, poinformował wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.

– Nie ma jeszcze dokładnych statystyk (dotyczących liczby pozwów o WIBOR), dopiero je zbieramy i zaczęliśmy prosić banki o takie dane. Ale szacujemy, że jest to kilkadziesiąt spraw – powiedział wiceprezes ZBP.

– Znacznie więcej jest reklamacji składanych w tej materii, czy to jakiś wezwań przedsądowych. Czyli takich działań poprzedzających postępowanie sądowe i rzeczywiście jeśli chodzi o reklamację czy tego typu wezwania to w tej chwili obserwujemy ich znacznie więcej niż mieliśmy dotychczas – dodał Tadeusz Białek.


Zobacz: Kiedy WIRON zastąpi WIBOR. Tak banki wyliczą oprocentowanie kredytów [EXPLAINER]


Wiceszef związku podał, że banki w związku z tym spodziewają się wzrostu liczby pozwów kierowanych do sądów, ale podkreślił jednocześnie, że kredytobiorca składając taki pozew dużo ryzykuje biorąc pod uwagę oświadczenia m.in. Komisji Nadzoru Finansowego.

– Ryzyko związane z powodzeniem takiego pozwu po stronie klienta, przy tak mocnych oświadczeniach, jest bardzo duże. Można narazić się na duże koszty związane z prowadzeniem takiego postępowania – powiedział Białek.


Koniec WIBOR. ING już nie sprzeda kredytu hipotecznego z takim oprocentowaniem


KNF w swoim stanowisku podkreśla, że stosowany powszechnie przez banki wskaźnik WIBOR, który służy im do ustalania oprocentowania kredytów, spełnia wszystkie wymogi regulacyjne. W tym obowiązku określone w unijnych przepisach, by być uznanym za tzw. wskaźnik referencyjny.


Czytaj: Kredyt bez WIBOR-u. Prawnicy kuszą, a kolejna fala pozwów byłaby dla banków katastrofą


Jednocześnie jednak w polskim sądzie zapadło już co najmniej jedno postanowienie w sprawie, jaką kredytobiorca wytoczył bankowi. Sąd Okręgowy w Katowicach dokonał zabezpieczenia na czas prowadzenia sprawy, które polega na wyłączeniu z oprocentowania stawki WIBOR przy wyliczaniu oprocentowania rat. Nie jest to jednak postanowienie kwestionujące prawidłowość stosowania WIBOR-u, co mocno podkreślają banki.

Obecnie trwają prace nad zastąpieniem WIBOR-u nową stawką WIRON. Banki mogą stosować WIRON w nowych umowach kredytowych już od początku grudnia.

Obligatoryjne zastąpienie WIBOR-u stawką WIRON ma nastąpić po 2024 r.

opracował Marek Chądzyński

Ile wynosi WIBOR dzisiaj. Czy wzrosną raty kredytu?